Dom Polsko-Słowacki im. Dušana Jurkoviča w Gorlicach funkcjonuje w ramach Gorlickiego Centrum Kultury. Powstał jako efekt projektu realizowanego przez miasto Gorlice przy współpracy dwóch miast partnerskich: Bardejova i Krynicy, ze wsparciem środków unijnych z programu INTERREG IIIA Polska – Republika Słowacka 2004-2006. Dwa kolejne tego typu ośrodki utworzone zostały w Bardejovie na Słowacji i Czyrnej koło Krynicy.
Dom Polsko-Słowacki w Gorlicach swą działalność od początku koncentruje na organizacji wystaw, wernisaży, konkursów, konferencji, prezentacji, szkoleń a nawet projekcji kina letniego. Kieruje ją do różnych grup mieszkańców, przyczyniając się do podniesienia poziomu ich wiedzy, wzbogacenia mapy kulturalnej Gorlic a także zwiększenia atrakcyjności turystycznej regionu.
Niezwykle charakterystyczna galeria Domu Polsko-Słowackiego, którą tworzy kilka pomieszczeń połączonych niewielkimi korytarzykami, stwarza zarówno twórcom profesjonalnym jak i nieprofesjonalnym bogate możliwości zaprezentowania swojej twórczości szerszemu gronu odbiorców.
Dom Polsko-Słowacki o każdej swej inicjatywie informuje na stronie internetowej www.dompolskoslowacki.eu oraz na Facebooku www.facebook.com/dom.polskoslowacki
Zapraszamy również na stronę Domu Polsko-Słowackiego w Bardejovie www.ktcbardejov.sk
Godziny otwarcia Domu Polsko-Słowackiego im. Dušana Jurkoviča w Gorlicach:
wtorek – sobota: 8.00 – 16.00
W dniu 21 grudnia 2007 r. odbyła się konferencja „Nasz wspólny dom – pogranicze polsko-słowackie”, która kończyła projekt budowy Domu Polsko-Słowackiego im. Dušana Jurkoviča a równocześnie rozpoczęła jego działalność. Dom powstał w ramach projektu realizowanego przez miasto Gorlice przy współpracy dwóch miast partnerskich: Bardejova i Krynicy-Zdroju, ze wsparciem środków unijnych z programu INTERREG IIIA Polska – Republika Słowacka 2004-2006.
Projekty komplementarne miast partnerskich zaowocowały powstaniem jeszcze dwóch takich ośrodków. Poľsko-slovenský dom w Bardejovie został otwarty 31 stycznia 2007 roku, natomiast 31 stycznia 2008 roku zaczął funkcjonować Dom Polsko-Słowacki w Czyrnej koło Krynicy.
Dom Polsko-Słowacki w Gorlicach uchwałą Rady Miasta Gorlice otrzymał imię Dušana Jurkoviča, jednego z najwybitniejszych architektów słowackich. W czasie I wojny światowej został on pracownikiem Oddziału Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie. Zadaniem Oddziału było godne pochowanie żołnierzy, którzy polegli na terenie Galicji Zachodniej. Jurkoviča mianowano kierownikiem, projektantem i nadzorcą budowy cmentarzy wojennych w Okręgu Nr 1 z siedzibą w Nowym Żmigrodzie. Architekt zaprojektował ponad 30 obiektów. Jego projekty uznaje się za najpiękniejsze spośród niemal 400 cmentarzy powstałych na tym terenie.
Domem Polsko-Słowackim im. Dušana Jurkoviča od początku jego istnienia aż do chwili obecnej zarządza Gorlickie Centrum Kultury.
Krzysztof Szadkowski – Kierownik Domu Polsko-Słowackiego
gorlice@dompolskoslowacki.eu
tel. gsm +48 60 90 80 161
Zarządza Domem Polsko-Słowackim. Ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji w Rzeszowie oraz Państwowe Pomaturalne Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Krośnie.
Anna Żegleń – specjalista ds. administracyjnych
biuro@dompolskoslowacki.eu
tel. +48 18 35 35 028
Ewa Wresiło – pracownik gospodarczy
Dom Polsko-Słowacki im. Dušana Jurkoviča w Gorlicach – możliwości przestrzenno-sprzętowe
Dom Polsko-Słowacki im. Dušana Jurkoviča w Gorlicach dysponuje salą wystawienniczą o powierzchni 88 m2. Tworzy ją 5 pomieszczeń (2,5 m x 4,5 m każde) i 2 korytarze (13 m2 każdy) o wysokości 3,5 m. Wyposażona jest w reflektorki halogenowe, oświetlające kierunkowo ściany. Na potrzeby aranżacji wystaw możemy udostępnić poniższy sprzęt wystawienniczy: – ramy (50 szt., format 100 cm x 70 cm, wyposażone w system szybkiego mocowania w pionie i w poziomie) – ramy (10 szt., format 50 cm x 70 cm, wyposażone w system szybkiego mocowania w pionie i w poziomie) – gabloty szklane (5 szt., wymiary: szerokość – 40 cm; głębokość – 35 cm, wysokość – 160 cm) – podstawy (kubiki) do ekspozycji rzeźb (5 szt.)
Do dyspozycji są również sale szkoleniowe:
– sala konferencyjna o powierzchni 64,86 m2 przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych z następującym wyposażeniem:
- 100 krzeseł
- 26 stolików
- rzutnik multimedialny
- mobilny ekran projekcyjny (180 cm x 180 cm)
- system nagłośnieniowy
- laptop
- flipchart
- Wi-Fi
- odtwarzacz DVD/CD.
Cena wynajmu: 50 zł brutto/1 godz.
– pokój o powierzchni 25 m2 przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, zapewniający komfortowe warunki do spotkań w mniejszym gronie. Cena wynajmu: 25 zł brutto/1 godz.