4 października 2013 08:00 — 6 listopada 2013 17:00

Gorlice, Małopolskie 38-300 Polska

WYSTAWA KORONKI KLOCKOWEJ

Wernisaż 4 października 2013 (piątek), godz. 18.00

Tradycyjne i nowoczesne, z nici i z drutu, płaskie i przestrzenne, a wszystkie urzekające pomysłowością i kunsztem wykonania – takie właśnie prace przedstawiło 20 koronkarek stowarzyszonych w Cechu Koronki Klockowej z Prešova (Soľnobanský čipkársky cech) na wystawie w Domu Polsko-Słowackim. Wernisaż w dniu 4 października 2013 roku był także okazją do spotkania z gośćmi z całego świata uczestniczącymi w XIV Międzynarodowym Festiwalu Koronki Klockowej, którzy odległość z Bobowej do Gorlic pokonali aż dwoma autobusami.

Wśród prac wystawionych w galerii każdy znajdzie coś dla siebie. Są tu nie tylko serwetki, kwiaty i torebki, ale również budynki, abażury lamp, intrygujące obrazy z koronką z drutu a nawet ogromna mięsożerna roślina. Ponieważ wystawa została zorganizowana z okazji 10-lecia istnienia Cechu Koronki Klockowej z Prešova nie zabrakło także odrobiny wspomnień – na kilku panelach przedstawione zostały poszczególne lata działalności Cechu od roku 2002 do roku 2012. Znalazły się tam zdjęcia koronkarek, plakaty z ich wystaw a także różne artykuły dotyczące historii koronki klockowej.

Tę niezwykłą wystawę zwiedzać można do 6 listopada br.

Cech Koronki Klockowej (Soľnobanský čipkársky cech) został założony w roku 2002 w Prešovie na Słowacji. Nawiązuje do tradycji tworzenia koronki klockowej przez żony górników pracujących przy wydobyciu soli w miejscowości Soľná Baňa (obecnie część dzielnicy Solivar). Jego celem jest rozwój sztuki koronkarskiej oraz prezentacja i promocja koronkarstwa w kraju i za granicą. Cech tworzy 20 członków: Mária Balšayová, Margita Ďurašková, Barbora Beťková, Jana Cichá, Jana Frajkorová, Mária Ištóková, Ľudmila Kubincová, Marta Gromošová, Anna Kukoľová, Veronika Dolanská, Eva Liberová, Patrícia Maňáková, Martina Konkoľová, Mária Puchovská, Magdaléna Sabolová, Lucia Salokyová, Zdena Zahuráková, Anika Závacká, Ľubica Tatranská i Barbora Šimková.

4 października 2013 / 08:00
6 listopada 2013 / 17:00