Różne miejsca

Program obchodów:

1 maja 2015 roku (piątek), godz. 9.00
Międzynarodowa konferencja historyczna
Miejsce: Gorlice, Galeria „Dwór Karwacjanów” (ul. Wróblewskiego 10A)
Opis: konferencja z udziałem historyków z Austrii, Niemiec, Polski i Rosji
Więcej informacji o wydarzeniu

1 maja 2015 roku (piątek), godz. 12.00
Modlitwa Ekumeniczna w intencji poległych w Bitwie pod Gorlicami wraz z Apelem Poległych
Miejsce: Gorlice, Cmentarz nr 91 (ul. Korczaka)
Opis: Na Cmentarzu nr 91, w miejscu wiecznego spoczynku niemal 1000 żołnierzy, kapelani wojskowi odmówią modlitwę ekumeniczną w intencji poległych w Bitwie pod Gorlicami. W asyście oddziałów wojskowych oraz grup rekonstrukcji historycznej odczytany zostanie Apel Poległych. Na zakończenie delegacje i poczty sztandarowe wojskowe oraz cywilne oddadzą hołd spoczywającym na cmentarzu żołnierzom, składając wieńce i wiązanki kwiatów pod centralnym krzyżem-pomnikiem.

1 maja 2015 roku (piątek), godz. 13.30
Przemarsz orkiestr wojskowych oraz oddziałów rekonstrukcji historycznej z miejsca modlitwy ekumenicznej (cmentarz Nr 91) na gorlicki Rynek
Miejsce: Gorlice, Rynek
Organizator: Miasto Gorlice, Gorlickie Centrum Kultury
Opis: Przemarsz ulicami miasta oddziałów rekonstrukcji historycznej w mundurach formacji biorących udział w Bitwie pod Gorlicami. Rekonstruktorom towarzyszyć będą orkiestry wojskowe z Austrii, Polski, Czech, Węgier i Niemiec.
Oficjalne otwarcie obchodów

1 maja 2015 roku (piątek), godz. 14.15
Musztra paradna oraz koncert orkiestr wojskowych
Miejsce: Gorlice, Rynek
Organizator: Miasto Gorlice, Gorlickie Centrum Kultury
Opis: Pokaz musztry paradnej w wykonaniu grup rekonstrukcji z Austrii, Węgier, Niemiec, Rosji oraz innych państw zamieszkiwanych przez narody które brały udział w Bitwie Gorlickiej. Członkowie poszczególnych grup ubrani w mundury formacji uczestniczących w Bitwie 1915 roku zaprezentują na gorlickim Rynku charakterystyczne dla reprezentowanego oddziału elementy treningu wojskowego – przemarsze, pokazy z bronią itp. Musztrze poszczególnych grup towarzyszyć będą orkiestry wojskowe prezentujące melodie z czasów Wielkiej Wojny oraz, po zakończeniu musztry, inne znane utwory z epoki.

Wydarzenie realizowane w ramach projektu pn. „Obchody 100. rocznicy Bitwy pod Gorlicami – Cmentarz 91?.

Partner:

MKiDNProjekt dofinansowany ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Więcej o Małopolskim Programie Obchodów „100-lecie I wojny światowej” na www.pierwszawojna.info

Fotorelacja zamieszczona na portalu www.halogorlice.pl

Fotorelacja zamieszczona na portalu www.gorlice24.pl

Fotorelacja z Międzynarodowej konferencji historycznej – Janusz Fiega

Fotorelacja z Modlitwy Ekumenicznej w intencji poległych – Janusz Fiega

Fotorelacja z Przemarszu orkiestr wojskowych oraz oddziałów rekonstrukcji historycznej – Janusz Fiega

Fotorelacja z Musztry paradnej – Janusz Fiega

Data: