23 września 2016 08:00 — 26 września 2016 17:00
Wstęp wolny!

2. FESTIWAL IM. ZYGMUNTA HAUPTA

W miniony poniedziałek Gorlickie Centrum Kultury gościło Festiwal im. Zygmunta Haupta, którego druga edycja odbywała się od 23 do 26 września w Gorlicach. Przedsięwzięcie miało na celu przywrócenie pamięci o wyjątkowym pisarzu, jakim był Zygmunt Haupt, przybliżenie czytelnikom jego sylwetki twórczej i życiorysu. Festiwal realizuje także założenia związane z promocją czytelnictwa, zwracając uwagę na wartościowe zjawiska współczesnej literatury i sztuki. Przez cztery dni festiwalowa publiczność miała okazję spotkać się ze znakomitymi prozaikami, poetami i reporterami, pośród których nie zabrakło również gości z zagranicy.

Czytelnicy, którzy poniedziałkowego popołudnia zgromadzili się w Gorlickim Centrum Kultury uczestniczyli w spotkaniu „Z biegiem rzeki”, podczas którego Darek Foks rozmawiał z Esther Kinsky – pochodzącą z Niemiec prozaiczką, poetką i tłumaczką, m.in. tekstów Zygmunta Haupta. Autorka zaprezentowała fragmenty z wydanej w 2014 roku książki „Am Fluß” oraz opowiadała o swoich doświadczeniach z polską literaturą – zarówno jako czytelniczki, ale i tłumaczki.

Następnie miejsce na scenie zajęła Magdalena Kicińska – reporterka, autorka książki „Pani Stefa”, poświęconej osobie Stefanii Wilczyńskiej – prowadzącej wraz z Januszem Korczakiem Dom Sierot dla żydowskich dzieci. O pracy nad reportażem oraz Stowarzyszeniu Reporterów „Rekolektyw”, z Magdaleną Kicińską rozmawiała Monika Rogowska-Stangret.

Festiwalowy blok wydarzeń poświęcony osobie i twórczości patrona zakończyła dyskusja „Zygmunt Haupt. Recepcja”, w której udział wzięli Esther Kinsky, Katharina Raabe – wydawczyni i redaktorka oraz dr hab. Andrzej Niewiadomski. Goście rozmawiali m.in. o odbiorze tekstów Zygmunta Haupta przez zagranicznych czytelników oraz niełatwym procesie, jakim był przekład utworów autora.

Wieczór w Gorlickim Centrum Kultury zakończył się prezentacją projektu filmowo-muzyczno-literackiego „Tutaj”. Na scenie wystąpił Andrzej Stasiuk interpretując prozę Zygmunta Haupta oraz akompaniujący mu na gitarze Piotr Bukowski. Jednocześnie widzowie mogli podziwiać malownicze ujęcia krajobrazu Beskidu Niskiego, a to za sprawą filmu Kamila Gubały, Jakuba Ziołka i wspomnianego wyżej Piotra Bukowskiego.

Zachęcamy do śledzenia strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU, TWITTERZE i INSTAGRAMIE.

Film z konferencji prasowej rozpoczynającej festiwal zamieszczony na stronie Gorlice.tv

Fotorelacje z festiwalu z dni 23-25.09.2016 (Urząd Miejski w Gorlicach, Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela, Dark Pub)

Fotorelacja z festiwalu z dnia 26.09.2016 (Gorlickie Centrum Kultury)

Autor zdjęć – Bartłomiej Kiełtyka