9 stycznia 2015 08:00 — 29 stycznia 2015 17:00

Gorlice, Małopolska 38-300 Polska

IKONA

Malarstwo współczesne

Wystawa prezentuje ikony, które powstały w Nowicy w latach 1999-2004 podczas „rekolekcji z ikoną”. Organizatorami spotkań są Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy, Katedra Sztuki Sakralnej Lwowskiej Akademii Sztuk Pięknych, „Droga Ikony” i Bractwo Młodzieży Greckokatolickiej „Sarepta”. Każdego roku zapraszali oni do Nowicy na okres dwóch tygodni artystów reprezentujących różne kościoły i tradycje, pochodzących z Ukrainy, Białorusi, Słowacji i Polski.

Doświadczeni ikonopisarze w Nowicy poszukiwali nowych kompozycji w ikonie, nie bali się również mówić do współczesnego człowieka o Bogu nowym językiem artystycznym. Prace powstały w atmosferze wyciszenia i otwarcia się na Słowo Boże oraz modlitwę.

Ks. Jan Pipka

Uroczyste otwarcie wystawy przypadło w prawosławne święto pierwszego męczennika Stefana. W związku z okresem bożonarodzeniowym wspaniałą oprawę muzyczną wernisażu zapewniły kolędy w wykonaniu chóru „Dzwony Podola” z Kijowa.

Ksiądz Jan Pipka, który jest duszpasterzem warsztatów, na wernisaż do Gorlic przybył z Krynicy. Wyjaśnił, że ich uczestnikami są artyści reprezentujący tradycje prawosławne i katolickie, którym przyświeca jeden cel – odnowa ikony jako obrazu liturgicznego, stanowiącego ważny element wspólnej tradycji Kościoła. Mówił także o towarzyszących pisaniu ikon głębokich przeżyciach, o wyciszeniu i modlitwie oraz niezwykłej atmosferze spotkań, które bardziej przypominają rekolekcje.

Na wystawę zapraszamy do 29 stycznia 2015 r.

9 stycznia 2015 / 08:00
29 stycznia 2015 / 17:00