8 lipca 2016 18:00 — 17 lipca 2016 23:00
Dom Polsko-Słowacki im. Dušana Jurkoviča w Gorlicach

Gorlice, Małopolska 38-300 Polska

AMBIENT FESTIVAL 2016 OCZAMI UCZESTNIKÓW

Odbywające się w Gorlickim Centrum Kultury w dniach 8-9 lipca br. 18. Międzynarodowe Prezentacje Multimedialne „Ambient Festival” 2016 przeszły do historii. Przypomnijmy w kilku słowach jak przebiegały.

Powitania gości oraz uroczystego otwarcia festiwalu dokonali: Rafał Kukla – Burmistrz Gorlic, Janusz Zięba – Dyrektor Gorlickiego Centrum Kultury oraz Tadeusz Łuczejko – Dyrektor Artystyczny Ambient Festival. Imprezę poprowadził Remigiusz Kadelski – dziennikarz TVP 2.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu na scenie GCK wystąpili wykonawcy z: Polski, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch i Austrii. Artyści zaprezentowali swoje autorskie kompozycje muzyczne połączone z autorskimi wizualizacjami.

Pierwszy dzień festiwalu rozpoczął Krzysztof Orluk – znany też jako More, Plexigrass. Jego brzmienia osadzone są na pograniczu muzyki ambient, eksperyment, minimal, drone. Artysta zaprezentował swój premierowy materiał powstały na bazie krótkich fraz dźwiękowych polskiej muzyki szantowej. Płyta ukaże się jesienią tego roku.

Jako drugi wystąpił „Niedowierzanie” – wyjątkowy projekt o polskiej nazwie prowadzony przez Francuza mieszkającego w Barcelonie. W muzyce tego artysty spotykamy dźwięki kosmopolityczne, mieszają się tutaj wpływy współczesnej neoklasyki, muzyki elektronicznej i folku. Dźwięki wiolonczeli, akordeonu i mandoliny przenikają się z nowoczesną elektroniką. Koncert ten przygotowany był we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” w Gdańsku.

Na koniec pierwszego dnia festiwalu wystąpił Steve Jolliffe artysta, którego chyba bliżej przedstawiać nie trzeba. Muzyk grający na flecie, saksofonie i syntezatorach, znany przede wszystkim z działalności w zespołach „Steamhammer” i legendarnym „Tangerine Dream”.

W drugim dniu festiwalu jako pierwszy wystąpił „BISCLAVERET” – duet w skład, którego wchodzą Maciej Mehring oraz Maciej Szymczuk. Grupa tworzy muzykę określaną mianem ezotorycznej, balansującej na pograniczu piękna i brzydoty, wykorzystując szeptany, budujący napięcie wokal.

Jako drugi wystąpił Massimo Magrini – włoski muzyk tworzący pod pseudonimem „Bad Sector”. W swojej twórczości Massimo łączy elementy ambientu, industrialu i muzyki eksperymentalnej.

Tegoroczny „Ambient Festival” zakończył Hans-Joachim Roedelius, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli światowej muzyki elektronicznej, który w swojej twórczości wykorzystuje inspiracje różnymi gatunkami muzyki. Artysta zafundował gorlickiej publiczności swoisty dźwiękowy masaż.

Impreza miała charakter kameralny, uczestniczyli w niej audiofile i miłośnicy ambitnej muzyki elektronicznej i elektroakustycznej z kraju i z zagranicy.

Imprezie towarzyszyły:
– stoiska wydawnictw płytowych „Requiem Records” z Warszawy i „Zoharum” z Gdańska,
– stoisko producenta wysokiej jakości kabli połączeniowych dla sprzętu high-end gorlickiej firmy „Audiomica Laboratory”,
– giełda płyt,
– wystawa malarstwa Adrianny Snochowskiej.

Po festiwalu odbyło się ognisko, które miało charakter integracyjny, wzięli w nim udział zarówno artyści jak i widzowie.

Międzynarodowe Prezentacje Multimedialne „Ambient Festival” to najstarszy tego typu festiwal w Polsce i jeden z najbardziej liczących się festiwali w Europie. Festiwale takie jak Ambient należą do rzadkości, są jak białe nosorożce wyjątkowe (Remigiusz Kadelski). Cieszmy się tą muzyką, czerpmy z niej inspirację, doceńmy jej unikatowość. Pamiętajmy, Ambient to swoisty ewenement, muzyczna wizytówka Gorlic, którą powinniśmy się szczycić. Godnie promuje nasze miasto poza granicami kraju zapraszając do Gorlic wybitnych, o międzynarodowej sławie artystów.

Zapraszamy na Ambient Festival w przyszłym roku w lipcu i do obejrzenia zdjęć uczestników festiwalu zamieszonych w załączonej poniżej galerii.

Organizatorzy:

GCK_Gorlice_logotyp_v_poziom_mono UM w Gorlicach

Patroni medialni:

RK_logohigh_fidelity_logo_pion_2015Lizard logoZOHlog1
logo corelLOGO KOLOR JPG80bpm-png

Sponsor:
ART-MAN LOGO NOWE gold

Koncert „Niedowierzanie” zrealizowany przy współpracy Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”

Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia"

in progress.logo

Film zamieszczony na stronie Rtvg.pl

Artykuł zamieszczony na stronie Encore7.com

Fotorelacja zamieszczona na stronie Halogorlice.info

Autor zdjęć – Adam Szczepański

Autor zdjęć – Krzysztof Ligęza

Autor zdjęć – Piotr Chałupka

Autor zdjęć – Krzysztof Grabowski (encore7.com)

Autorzy zdjęć – Jacek Pojnar i Anna Bień

„Z PAMIĘTNIKA” WYSTAWA MALARSTWA ADRIANNY SNOCHOWSKIEJ

Dom Polsko-Słowacki im. Dušana Jurkoviča w Gorlicach.

Wernisaż połączony z koncertem irlandzkiego wykonawcy muzyki elektronicznej Alexa Leonarda znanego jako Ebauche w dniu 5 lipca 2016 roku.

Autor zdjęć – Adam Szczepański

8 lipca 2016 / 18:00