Gorlickie Centrum Kultury

Zakończenie:
23 lipca / 17:00

AMBIENT FESTIVAL 2017 OCZAMI WIDZÓW

Odbywające się w Gorlickim Centrum Kultury w dniach 14-15 lipca br. 19. Międzynarodowe Prezentacje Multimedialne „Ambient Festival” 2017 przeszły do historii. Przypomnijmy w kilku słowach jak przebiegały.

Powitania gości oraz uroczystego otwarcia festiwalu dokonali: Rafał Kukla – Burmistrz Gorlic, Janusz Zięba – Dyrektor Gorlickiego Centrum Kultury oraz Tadeusz Łuczejko – Dyrektor Artystyczny Ambient Festival. Imprezę poprowadził Remigiusz Kadelski – dziennikarz TVP 2.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu na scenie GCK wystąpili wykonawcy z: Polski, Niemiec oraz Norwegii. Artyści zaprezentowali swoje autorskie kompozycje muzyczne połączone z autorskimi wizualizacjami.

Pierwszy dzień festiwalu rozpoczął  duet ACCOMPLICE AFFAIR – projekt muzyczny Przemysława Rychlika powstały w 2005 r. poruszający się w klimatach ambient, dark wave i psychodelicznego rocka.

Jako drugi wystąpił „BACKSPACE” feat. M.A. Steczkowski.

BACKSPACE czyli Zbyszek Chojnacki – akordeon, elektronika oraz Łukasz Czekała – skrzypce elektryczne, elektronika. To jedna z najbardziej oryginalnych grup na polskiej scenie muzyki improwizowanej. Muzycy z powodzeniem łączą brzmienia akustycznego akordeonu i elektrycznych skrzypiec z możliwościami współczesnej technologii. Dialog, interakcja, improwizacja, live sampling oraz kreatywne wykorzystanie programów komputerowych (Ableton Live), efektów elektronicznych, a nawet przedmiotów codziennego użytku, pozwoliły stworzyć unikalne brzmienie i niepowtarzalny język muzyczny zespołu. W muzyce grupy mogliśmy odnaleźć inspiracje zarówno muzyką symfoniczną, minimalizmem, stylem „tintinnabuli”, poprzez nordic new jazz, aż po ambient, electro i house.

Marcin Albert Steczkowski – przeniósł nas w świat szeroko pojętej muzyki alternatywnej, współczesnej i avant / jazz / thrashu.

Na koniec pierwszego dnia festiwalu wystąpił eksperymentujący z elektroniką, światowej sławy gitarzysta jazzowy EIVIND AARSET. Nowatorski muzyk nawiązujący do undergroundu, czerpiący z muzyki elektronicznej. Eivind Aarset w czasie swoich koncertów wykonuje swoje utwory w zupełnie inny niż na płycie sposób. Podczas jego występu usłyszeliśmy melodyczne frazy z charakterystycznym groovem oraz dużo efektów gitarowych.

W drugim dniu festiwalu jako pierwszy wystąpił Tomasz Mreńca  – wszechstronny artysta-muzyk  i skrzypek, który oscylował pomiędzy muzyką ambientową, elektroniczną, akustyczną i klubową.

Jako druga wystąpiła KATARZYNA BOREK – światowej klasy pianistka, łącząca w swoim występie upodobanie do muzyki klasycznej i brzmieniowych eksperymentów.

Tegoroczny „Ambient Festival” zakończył GÜNTER SCHLIENZ, muzyk, który na scenie zaprezentował niemiecki eksperymentalny underground niezwykłą grą na syntezatorach.

Impreza miała charakter kameralny, uczestniczyli w niej audiofile i miłośnicy ambitnej muzyki elektronicznej i elektroakustycznej z kraju i z zagranicy.

Imprezie towarzyszyły giełda płyt /CD i Vinyle/ i pokaz audiofilskiego sprzętu grającego.

Po festiwalu odbyło się ognisko, które miało charakter integracyjny, wzięli w nim udział zarówno artyści jak i widzowie.

Międzynarodowe Prezentacje Multimedialne „Ambient Festival” to najstarszy tego typu festiwal w Polsce i jeden z najbardziej liczących się festiwali w Europie. Czerpmy z muzyki ambientalnej inspirację, doceńmy jej unikatowość. Ambient to swoisty ewenement, który godnie promuje nasze miasto poza granicami kraju zapraszając do Gorlic wybitnych, o międzynarodowej sławie artystów.

Videorelacja na stronie RTv Gorlice

Fotorelacja na stronie Visitmalopolska.pl

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z festiwalu zamieszczonych w załączonej poniżej galerii.

Autor zdjęć – Elwira Latasiewicz

Autor zdjęć – Piotr Dudka