12
lipiec
12 lipca 2019 19:00 — 13 lipca 2019 22:00
Dom Polsko-Słowacki im. Dušana Jurkoviča w Gorlicach
Dom Polsko-Słowacki im. Dušana Jurkoviča w Gorlicach, Rynek 1, Gorlice, Małopolska, 38-300, Polska
Ładowanie Wydarzenia
Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

AMBIENT FESTIVAL 2019

Gorlickie Centrum Kultury serdecznie zaprasza na Międzynarodowe Prezentacje Multimedialne Ambient Festival 2019, które odbędą się w sali teatralnej GCK w dniach 12-13 lipca br.

Ambient Festival to impreza prezentująca współczesne odmiany muzyki elektronicznej i elektroakustycznej oraz pokazująca wartościowe przedsięwzięcia z zakresu sztuki „Video Art”. Coraz większa popularność tej odmiany muzyki na całym świecie sprawia, że zajmuje się nią coraz większa ilość muzyków, na co dzień uprawiających jazz, folk, a także muzykę klasyczną.

Ideą imprezy jest zainteresowanie szerszej publiczności niekomercyjnymi formami muzyki o najwyższych wartościach artystycznych oraz zapoznanie z najnowszymi trendami w polskiej i światowej muzyce współczesnej. Ze względu na swój „niszowy” charakter  gorlicki Ambient Festival jest jedną z najważniejszych tego typu imprez w Polsce oraz jedną z coraz bardziej liczących się w Europie.

W roku 2018 Ambient Festival obchodził 20-lecie swego istnienia. Przez ten okres zaprezentowaliśmy osiągnięcia wielu światowej sławy artystów zajmujących się nie tylko muzyką elektroniczną, ale także muzyką klasyczną, folkową czy jazzową. W Gorlicach wystąpili między innymi: Manuel Goetsching, Harald Grosskopff, Hans Joachim Roedelius, Christian Fennesz,  Geir Jensen /Biosphere/, Richard Pinhas, Robin Guthrie, Pieter Nooten, Kouhei Matsunaga, Andres Jankowski, Eivind Aarset, Tadeusz Sudnik, Józef Skrzek, Alex Paterson /The Orb/ oraz wielu innych muzyków z niemalże całej Europy. Przez wiele lat koncerty festiwalowe prowadził red. Jerzy Kordowicz.

Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Tadeusz Łuczejko, laureat konkursu na najlepsze nagranie muzyki elektronicznej, zorganizowanego właśnie przez J. Kordowicza na antenie „Trójki”.

Tradycyjnie uruchomiona zostanie giełda płyt /CD i Vinyle/, pokaz audiofilskiego sprzętu grającego.


Na tegorocznym festiwalu wystąpią:

 

12.07 (piątek) – START GODZ. 19:00

MACIEJ STANIECKI

ZENIAL

JACHNA/CHOJNACKI

13.07 (sobota) – START GODZ. 16:00

WOJTEK SZCZEPANIK

FEDKOWICZ DUO

KARAŁOW/PRZEŹDZIECKI

PIETER NOOTEN

 


BILETY:

KARNET – 120 ZŁ link )

DZIEŃ 1 – 70 ZŁ link )

DZIEŃ 2 – 80 ZŁlink )

Bilety dostępne w sekretariacie Gorlickiego Centrum Kultury oraz na portalu biletyna.pl


 

MACIEJ STANIECKI

Kompozytor, producent i realizator dźwięku.
Jedna z jego solowych płyt zdobyła tytuł Płyty roku 2004, nadany przez audiofilski magazyn HiFi Muzyka. Autor muzyki teatralnej (Teatr im. Róży Van Der Blaast) i filmowej ( m.in. Paradox Lake Shemie Reuta i Vinci  Juliusza Machulskiego). Współpracuje z artystami sztuk wizualnych. Autor muzyki do video-instalacji Pietera Henketa dla Museum de Fundadtie w Holandii. Ex basista Hedone, producent ostatniej płyty tej grupy. Współtwórca elektronicznych projektów Nemezis i Chwasty. Od lat jako producent i realizator dźwięku współpracuje z Krzysztofem Tonnem, w którego studio gościli takich artystów jak Gaba Kulka, Oszibarack, Hurt, Jan Emil Młynarski, NeLL, Apteka, Iza lach, Power of Trinity, ASA, LStadt, Rykarda Parasol, Heart & Soul czy Snoop Dogg.
Profil Facebook Artysty
ZENIAL – ŁUKASZ SZAŁANKIEWICZ
Wykonawca muzyki elektronicznej, artysta dźwiękowy. Jego działalność artystyczna oscyluje również wokół interaktywnych instalacji. Posiada także wieloletnie doświadczenie kuratorskie, zarówno jako kurator cyklu audio-wizualnego w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia Gdańsk (2007-2015), jak i uczestnik wielu międzynarodowych projektów. Jest współtwórcą wydawnictwa i platformy Audiotong. W latach 2016-2017 pracował jako kurator projektów specjalnych, ze szczególnym naciskiem na promocję gier komputerowych oraz mediów interaktywnych w Instytucie Kultury Polskiej w Nowym Jorku. Twórca modułu kultury cyfrowej na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zajmuje się zagadnieniem audio w mediach interaktywnych w poznańskim Collegium Da Vinci na Wydziale Informatyki i komunikacji Wizualnej. Dodatkowy.
Strona internetowa Artysty zenial.pl
JACHNA/CHOJNACKI

Wojciech Jachna – trębacz i improwizator. Absolwent Historii na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Jazzu i muzyki rozrywkowej na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W jego dorobku znajduje się przeszło 30 albumów z rożnymi wykonawcami, w tym z Contemporary Noise Sextet, Sing Sing Penelope, trojmiejskimi Mordami, czy reegae’owym Dubska. Współpracował z wieloma artystami, między innymi legenda polskiej sceny improwizowanej, Andrzejem Przybielskim, a także Irkiem Wojtczakiem, Markiem Kadziela, Tomkiem Glazikiem, Rafałem Gorzyckim, Tomaszem Pawlickim, Rafałem Kołackim, Tomkiem Gadeckim, Marcinem Dymitrem, Jacaszkiem, Anną Zielinską, Ksawerym Wojcinskim, Jackiem Mazurkiewiczem, Arturem Mackowiakiem, Kuba Ziołkiem, Rafałem Iwanskim. Obecnie tworzy wiele ciekawych, nowych składów – Innercity Ensemble („Katahdin”, ” II”, „III” Instant Classic ), Jachna/Buhl („Pan Jabu”,”Niedokonczone kiazki”, „Atropina”- ” Synthomathic” Requiem Rec.), Jachna/Tarwid/Karch ( Płyta „Sundial” For Tune 2014, „Sundial II” Hevhethia 2016), Jachna/Wojcinski („Night Talks” Fundacja Słuchaj 2015), Jachna/Cichocki/Urowski/Krawczyk ( „The Right Moment” Requiem Rec. 2015 ) czy Jachna/Mazurkiewicz/Buhl („Dźwięki Ukryte” Instant Classic 2016, „God’s Body” Audio Cave 2018).

 

Zbigniew Chojnacki – akordeonista, improwizator. Muzykę oraz dźwięki postrzega swobodnie i umownie, najistotniejszy jest dialog i spotkanie z drugim człowiekiem. Każda forma wydawania dźwięku, jest ułatwieniem nawiązania kontaktu z ludźmi. Inspiracje czerpie z elementów najczęściej niezwiązanych bezpośrednio z muzyką, jak sam mówi ,, stara pralka, źdźbło trawy, warkot silnika autobusu, a nawet zwykle krzesło na środku sceny mogą być inspirujące. ” Pomimo młodego wieku współpracował już z wieloma wybitnymi muzykami sceny zarówno jazzowej jak i improwizowanej m.in. Peterem Orinsem, TOC, Joelle Leandre, Adamem Pierończykiem, Jackiem Kochanem, Michałem Urbaniakiem. Oprócz działalności solowej na stałe współtworzy wraz z Łukaszem Czekała grupę Backspace, która określa swoja grę jako improwizowana muzykę współczesną. W listopadzie 2015 roku ukazała się solowa płyta Artysty zatytułowana ,, Elektrotropizm”.

Więcej o duecie na stronie

 

WOJTEK SZCZEPANIK

Młody, polski kompozytor, pianista i producent neoklasyczny, który pewnego dnia odkrył ile piękna ma w sobie czysty dźwięk fortepianu. Od tamtego momentu ten instrument gra kluczową rolę w jego procesie twórczym. Od imprez techno do występów w najlepszych salach filharmonii w Polsce, muzyczna ewolucja pianisty Wojtka Szczepanika jest intrygująca i nieustająca. Na swoim koncie ma dwie autorskie płyty. Artysta podchodzi do muzyki z intuicyjną refleksją rzadko spotykaną u tak młodych artystów. Jego ostatni album, nagrany w drewnianym kościele, zatytułowany Instinct i wydany pod szyldem niszowej, szwedzkiej wytwórni 1631 Recordings, został skomponowany w standardzie strojenia A-432, czyli obniżonym o osiem Herz’y od obowiązującego standardu, by dopasować się do częstotliwości, z którą ludzkie ciało rezonuje i wchodzi w stan relaksu.

Strona internetowa  Artysty

 

FEDKOWICZ DUO

Fedkowicz Duo to przestrzeń, w której przenikają się muzyczne inspiracje ze świata harfy i perkusji. Na debiutanckim albumie duetu pt. „Imaginary Space” muzyka współczesna spotyka się z energicznymi bitami, a dźwiękowe impresje zostają poddane elektronicznym przetworzeniom, które współtworzą wielowymiarowy dźwiękowy pejzaż. W przestrzeni tej echa minimalizmu, współczesnej elektroniki, klasyki, czy improwizacji składają się na eklektyczny charakter materiału muzycznego. Na debiut fonograficzny duetu składa się dziesięć autorskich kompozycji, które tworzą intrygującą, wciągającą opowieść.

Agnieszka Grela-Fedkowicz: harfa,elektronika

Wojciech Fedkowicz: perkusja,elektronika

Profil Facebook duetu

 

KARAŁOW/PRZEŹDZIECKI

Duet, który specjalizuje się w elektroakustycznej improwizacji free. Przemieszcza się między muzyką improwizowaną, ambientem, free, eksperymentem, elektroniką i łączy to we własną fuzję stylistyczną. Ich sety są zupełnie improwizowane i tworzone w danym miejscu, from scratch (od zera, bez prekompozycyjnych szkiców). Tak też powstała właśnie nasza płyta „Wir” (Requiem Records, 2018) – bez montażu, jedynie z wybranymi utworami z dwóch, totalnie improwizowanych sesji. Kolejne koncerty będą rozwijały tę koncepcję poprzez eksperyment z formą, zestawianiem różnorodnych instrumentów (elektronicznych, ale także piano, czy preparowana gitara elektryczna). Są doświadczonymi muzykami i producentami – gramy zarówno live w duecie, jak i we własnych projektach.

Profil Facebook Andrzeja KarałowaJerzego Przeździeckiego

 

PIETER NOOTEN

Holenderski muzyk i kompozytor, najbardziej znany jako członek legendarnej grupy „Clan of Xymox”.  Zespół nagrywał swoją muzykę dla słynnej wytwórni 4AD, dla której nagrywali także „Dead Can Dance”, „This Mortal Coil”, „Cocteau Twins”, Lisa Gerrard i inni. Brał udział w komponowaniu i nagrywaniu pierwszych trzech płyt tego zespołu, włączając do jego repertuaru kilka niezapomnianych utworów, a także współtworzył repertuar do kolejnych dwóch płyt Clan of Xymox. Po odejściu z zespołu nagrał wraz z gitarzystą Michaelem Brookiem płytę długogrającą Sleeps With The Fishes, na którą złożyły się zarówno utwory premierowe, jak i znane z repertuaru macierzystej grupy Nootena, ale przearanżowane (m.in. Theme I, zmienione tutaj na Clouds czy After The Call). Całość stała się dla wielu słuchaczy wyznacznikiem stylu wytwórni 4AD.

W styczniu 2018 r. Nooten wydał swoją najnowszą muzykę na płycie „Stem”

Profil Facebook Artysty 

 

 

Szczegóły

Początek:
12 lipca 2019 / 19:00
Koniec:
13 lipca 2019 / 22:00
Wydarzenie Kategoria:
Organizator:

Nadchodzące wydarzenia