Gorlickie Centrum Kultury

Koszt:
1 dzień 50zł; 2 dzień 50zł; karnet 80zł

AMBIENT FESTIVAL 2015 – relacje filmowe i fotograficzne

XVII Międzynarodowe Prezentacje Multimedialne „Ambient Festival” odbywające się w dniach 10-11 lipca br. w Gorlickim Centrum Kultury już za nami. Poniżej zamieszczamy informację z przebiegu wydarzenia.

W imieniu Janusza Zięby – Dyrektora GCK gości przywitał Krzysztof Szadkowski – Kierownik Domu Polsko –  Słowackiego im. Dušana Jurkoviča w Gorlicach, imprezę poprowadził Remigiusz Kadelski – dziennikarz TVP 2 / TVP Kultura, fascynat muzyki ambientowej tworzonej przez niezależnych artystów.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu wystąpili wykonawcy z Polski, Irlandii, Niemiec, Holandii. Artyści zaprezentowali swoje autorskie kompozycje muzyczne połączone z autorskimi wizualizacjami. Jako pierwszy zaprezentował się Grzegorz Bojanek (znany jako Eta Carinae) założyciel wytwórni Etalabel, producent artystyczny Warsaw Electronic Festival. Artysta wykonał utwór skomponowany specjalnie na tegoroczną edycję „Ambient Festival”. Jako drugi swoją twórczość przedstwił irlandzki producent muzyki elektronicznej Alex Leonard (znany jako Ebauche). Gościem specjalnym pierwszego dnia festiwalu był Harald Grosskopf – żywa legenda niemieckiej muzyki elektronicznej i krautrocka. W drugim dniu festiwalu jako pierwszy wystąpił Maciek Szymczuk z koncertem promującym jego nową płytę „Music for Cassandra”. Następnie odbył się jubileuszowy koncert Tadeusza Łuczejki – „Aquavoice”, który w tym roku obchodzi 20 lecie działalności artystycznej (z tej okazji odbyła się premiera dwupłytowego albumu artysty ‚Early Recordings’). Na zakończenie festiwalu wystąpił Pieter Nooten – znany holenderski kompozytor, wokalista i klawiszowiec.

Bez wątpienia festiwal był interesującym wydarzeniem. Dźwięki, które często trudno było zdefiniować, nieustannie zmieniały się, wibrowały pomiędzy ścianami, wprowadzały słuchaczy w stan zbliżony do transu. Czarno-białe i kolorowe wizualizacje przyciągały wzrok. Mrok panujący na sali sprzyjał kontemplacji i odprężeniu. Wyciszeni, zasłuchani, zapatrzeni w ekran odbiorcy z uwagą śledzili to co się działo na scenie doświadczając jednocześnie relaksu. Dobra atmosfera, rozmowy w kuluarach, okrzyki uznania z sali, głośne brawa i bisy, to klimat tego festiwalu.

Impreza miała charakter kameralny, uczestniczyli w niej audiofile i miłośnicy ambitnej muzyki elektronicznej i elektroakustycznej z kraju i z zagranicy, a wśród nich osoby, które przyznały, że na ten festiwal, zaliczony do pięciu najdziwniejszych festiwali w Polsce, czekają cały rok.

Przed większością koncertów odbywały się pokazany DVD z klipami, które promowały wychodzącą w  jesieni 2015  płytę LP: Zenial „Minotaur” wydawnictwa Zoharum.

Imprezie towarzyszyły:
– wystawa projektów okładek płyt muzycznych autorstwa Tadeusza Łuczejki prezentujących różne style muzyczne (głównie jazz i elektronika),
– stoisko ze sprzętem odtwarzającym muzykę zorganizowane przez firmę „Nautilus” – krakowski sklep dla audiofilów (miłośników wysokiej jakości odtwarzanego dźwięku i sprzętu odtwarzającego najwyższej klasy),
– stoiska wydawnictw płytowych „Requiem Records” z Warszawy i „Zoharum” z Gdańska,
– stoisko producenta wysokiej jakości kabli połączeniowych dla sprzętu high-end gorlickiej firmy „Audiomica Laboratory”,
– giełda płyt.

Po festiwalu odbyło się ognisko, które miało charakter integracyjny, wzięli w nim udział zarówno artyści jak i widzowie.

Międzynarodowe Prezentacje Multimedialne „Ambient Festival” to najstarszy tego typu festiwal w Polsce i jeden z najbardziej liczących się festiwali w Europie, to swoisty ewenement, muzyczna wizytówka Gorlic, którą powinniśmy się szczycić.

Relacja zamieszczona na portalu www.halogorlice.info

Film z wydarzenia zamieszczony na portalu www.gorlice.tv

Film z wydarzenia zamieszczony na portalu www.youtube.pl

Film z wydarzenia zamieszczony na stronie www.rtvg.pl