7 lipca 2015 08:00 — 20 sierpnia 2015 17:00

Gorlice, Małopolskie 38-300 Polska

ASTROFOTOGRAFIA

WYSTAWA TOMASZA HABAJA I PAWŁA BARSZCZA

7 lipca 2015 roku w Domu Polsko-Słowackim odbył się wernisaż wystawy Tomasza Habaja i Pawła Barszcza, którzy przybliżyli fascynujący temat astrofotografii.

Tomasz Habaj zaprezentował sprzęt jakim posługuje się przy obserwacji nieba. Zdradził także tajemnicę, iż zdjęcia kosmosu w rzeczywistości są czarno-białe, natomiast kolor powstaje poprzez połączenie ich w odpowiednim programie graficznym. O poszczególnych barwach decyduje zawartość pierwiastków powstających w ciałach niebieskich, emitujących różne długości światła.

Paweł Barszcz natomiast poruszył temat zanieczyszczenia nieba sztucznym światłem wytwarzanym przez człowieka, co nie tylko utrudnia obserwacje obiektów astronomicznych oraz powoduje marnowanie energii i pieniędzy ale także niekorzystnie wpływa na organizm człowieka.

Na wędrówkę po rozgwieżdżonym nocnym niebie zapraszamy do 20 sierpnia br.

Tomasz Habaj astrofotografią zajmuje się od 2010 roku. Na początku drogi związanej z astrofotografią najbardziej interesowały go szerokie kadry, a więc m.in. rozległe mgławice. Obecnie cały swój zestaw przebudował z myślą o małych obiektach takich jak galaktyki czy szczegóły mgławic. Służy temu 12-calowy astrograf na bazie teleskopu Newtona. Postanowił również dostosować swoje obserwatorium do pracy zdalnej. Ten proces powoli zbliża się do końca, prawdopodobnie na początku roku 2016 wszystko będzie gotowe. Pasję i zaangażowanie w pełni oddają jego prace.

Paweł Barszcz – Gorliczanin, który swoją przygodę z astronomią rozpoczął w wieku 14 lat, gdy po raz pierwszy zobaczył kometę Hale-Boppa. Widoczna wówczas „gołym” okiem kometa tak go zachwyciła, że na trwałe zapadła w jego pamięć. Od tamtego momentu obserwacje nocnego nieba oraz wszystko co z nim związane stały się jego pasją. Obecnie jest w trakcie budowy własnego obserwatorium, umiejscowionego w Beskidzie Niskim z dala od miejskich świateł. Paweł Barszcz jest członkiem Stowarzyszenia Astronomia Nova.

7 lipca 2015 / 08:00
20 sierpnia 2015 / 17:00