Dom Polsko-Słowacki

Gorlice, Małopolskie 38-300 Polska

BIAŁA RÓŻA

WYSTAWA I KONFERENCJA „MŁODZIEŻ A RUCH OPORU WOBEC NAZIZMU W NIEMCZECH PODCZAS II WOJNY ŚWIATOWEJ”

14 kwietnia (czwartek) w Domu Polsko-Słowackim odbyła się konferencja „Młodzież a ruch oporu wobec nazizmu w Niemczech podczas II wojny światowej”.
Konferencja zorganizowana została przez panią Marię Szymańską z Powiatowego Centrum Edukacji w Gorlicach. Skierowana była przede wszystkim do nauczycieli języka niemieckiego i historii ze szkół powiatu gorlickiego. Patronat nad konferencją objął Starosta Powiatu Gorlickiego Karol Górski oraz Burmistrz Gorlic Rafał Kukla.
Gościem honorowym konferencji był gen. bryg. w stanie spoczynku Winfrid Vogel – jeden z szefów Fundacji „Biała Róża”. Generał przybliżył wszystkim historię organizacji „Biała Róża”.

W konferencji udział wzięła także pani Regina von Ahn – Attaché ds. Kultury z Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie.
„Biała Róża” to studencka grupa oporu przeciw Hitlerowi, działająca na Uniwersytecie Monachijskim w latach 1942 – 1943. Walczyli bez jakiejkolwiek pomocy, ani z zewnątrz, ani ze strony własnego kraju, powodowani tylko i wyłącznie niepokojem sumienia. Aktywiści zajmowali się głównie rozdawaniem antyhitlerowskich ulotek i rozwieszaniem plakatów. W 1943 roku wszyscy jej członkowie podczas pokazowego procesu przed Trybunałem Ludowym zostali skazani na śmierć.
Podczas konferencji wykład pt. „Młodzież a ruch oporu wobec nazizmu w Niemczech podczas II wojny światowej” wygłosiła dr Joanna Lubecka z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie.

Konferencji towarzyszyła wystawa tematyczna pt. „Biała Róża” poświęcona grupie młodych, szlachetnych ludzi, którzy walczyli z nazistowską dyktaturą w samym środku totalitarnego systemu. Wystawę można oglądać w Domu Polsko-Słowackim, od wtorku do piątku w godzinach od 8.00 do 17.00, a w soboty od 8.00 do 16.00.

źródło: www.gorlice.pl
foto: Piotr Wielgus