17 kwietnia 2012 08:00 — 31 maja 2012 17:00

Gorlice, Małopolskie 38-300 Polska

CMENTARZE WOJENNE DUŠANA JURKOVIČA Z OKRĘGU I – ŻMIGRÓD

WYSTAWA FOTOGRAFII JERZEGO WYGODY

Dwie różne osobowości, dwie różne pasje: fotograficzna i kolekcjonerska, ale to samo pragnienie – uwiecznić cmentarze wojenne z okresu I wojny światowej. Wspólna fascynacja przeszłością pozwoliła przedstawić w Domu Polsko-Słowackim im. Dušana Jurkoviča w Gorlicach dwie komplementarne wystawy: fotograficzną „Cmentarze wojenne Dušana Jurkoviča z okręgu I – Żmigród” Jerzego Wygody oraz wystawę pocztówek „Cmentarze wojenne 1914 – 1918” ze zbioru Tadeusza Kozika.

Jerzy Wygoda to wielokrotnie nagradzany artysta fotograf odznaczony zaszczytnym Medalem 150-lecia Fotografii. W Gorlicach zaprezentował się jako twórca bez reszty oddany nie tylko fotografii ale również historii a zwłaszcza operacjom I wojny światowej. Jego charakterystyczne fotografie mają niezwykłą siłę wyrazu, nie tylko przybliżają wygląd wojennych nekropolii ale oddziałując na sferę emocjonalną zmuszają do refleksji nad tragicznymi losami żołnierzy – ludzi takich jak my.

Wspaniałym uzupełnieniem zdjęć są pocztówki wydane około roku 1917 w celu pozyskania dodatkowych funduszy na budowę i wystrój cmentarzy wojennych w Galicji Zachodniej. Drukowane w stonowanych kolorach tworzą spójną całość z fotografiami, podkreślając ich nastrój. Pocztówki są częścią zbioru członka Gorlickiego Klubu Kolekcjonerów, Tadeusza Kozika, pasjonata, który od ponad pięćdziesięciu lat zajmuje się kolekcjonerstwem a od roku 2001 tworzy także fotograficzną dokumentację wszystkich istniejących cmentarzy wojennych z terenów Galicji Zachodniej.

Dopełnieniem obu wystaw jest ciekawy zbiór militariów pochodzących z czasów I wojny światowej zawierający m.in. dobrze zachowany nieśmiertelnik i różnego typu bagnety, będący własnością Wojciecha Drzymały i Grzegorza Wachowicza, również członków Gorlickiego Klubu Kolekcjonerów.

Wystawy można zobaczyć do 31 maja 2012 roku w Domu Polsko-Słowackim.

Jerzy Wygoda – artysta fotograf. Urodził się w 1936 roku w Warszawie. Absolwent Politechniki Warszawskiej, od 1962 roku pracą i miejscem zamieszkania związany z Rzeszowem. Fotografuje od 14 roku życia. Zadebiutował w 1977 roku na „Konfrontacjach Fotograficznych” w Lublinie, gdzie zdobył brązowy medal. Brał udział w wielu wystawach, salonach i konkursach fotograficznych w kraju i za granicą. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. otrzymał srebrny i brązowy medal Polskiej Federacji Stowarzyszeń Fotograficznych „za twórczość artystyczną w fotografii”. Członek – założyciel Stowarzyszenia Twórców – Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej, odznaczony medalem Stowarzyszenia Twórców – Fotoklubu RP „Zasłużony dla fotografii polskiej”.

17 kwietnia 2012 / 08:00
31 maja 2012 / 17:00