26 kwietnia 2016 08:00 — 18 maja 2016 17:00

Gorlice, Małopolskie 38-300 Polska

CMENTARZE Z I WOJNY ŚWIATOWEJ W BESKIDZIE NISKIM I NA POGÓRZU

WYSTAWA FOTOGRAFII JANA MAJEWSKIEGO

Miłośnicy historii bezpośrednio przed kolejną rocznicą bitwy pod Gorlicami mają możliwość zobaczenia wystawy związanej z I wojną światową.

26 kwietnia 2016 roku w Domu Polsko-Słowackim odbył się wernisaż otwierający wystawę Jana Majewskiego zatytułowaną „Cmentarze z I Wojny Światowej w Beskidzie Niskim i na Pogórzu”. Tworzące wystawę fotografie zostały wykonane w latach 80. oraz współcześnie, dzięki nim można więc zauważyć jak zmienił się wygląd cmentarzy w tym okresie. Wszystkie zdjęcia pochodzą z wydanego w 2015 roku albumu o tym samym tytule, który zdobył I miejsce w kategorii: Monografie i inne opracowania krajoznawcze na XXIV Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej w Poznaniu. Wernisaż zakończyła diaporama przygotowana przez autora fotografii.

Wystawa czynna będzie do 18 maja. Serdecznie zapraszamy!

Jan Majewski – fotografik, miłośnik gór i pieszych wędrówek. W setną rocznicę bitwy gorlickiej opracował i opublikował album Cmentarze z I Wojny Światowej w Beskidzie Niskim i na Pogórzu. Publikacja to 600 stron, na których prezentowanych jest ponad 1500 współczesnych i archiwalnych zdjęć ze 143 cmentarzy. Na wystawę składają się fotografie pochodzące z tegoż albumu. Prezentowane cmentarze są nie tylko miejscem spoczynku żołnierzy, każdy z nich jest dziełem sztuki. Projektowane były przez wybitnych twórców – architektów, malarzy i rzeźbiarzy. Przez lata zapomniane, popadające w ruinę, dziś ocalone i przywrócone do krajobrazu historycznego południowo-wschodniej Polski.

Na podstawie przedstawionych przez Autora zdjęć archiwalnych z lat 80-tych XX wieku oraz aktualnych można dokonać porównania wyglądu cmentarzy zmieniającego się na przestrzeni lat.

26 kwietnia 2016 / 08:00
18 maja 2016 / 17:00