6 października 2015 08:00 — 29 października 2015 17:00

Gorlice, Małopolskie 38-300 Polska

CREDO

WYSTAWA JÁNA KRLIČKI, OSTAPA LOZINSKIEGO I ROMANA ZILINKI

Tematyka sakralna jest elementem łączącym prace trzech artystów, różniących się wiekiem i krajem pochodzenia, lecz bliskich sobie ze względu na silną wiarę. 6 października 2015 roku odbył się wernisaż otwierający ich wspólną wystawę w Domu Polsko-Słowackim w Gorlicach.

Ján Krlička, w którego pracach widoczny jest naturalny talent i kreatywność, tworzy z daleka od zgiełku miasta, w otoczeniu wspaniałej słowackiej przyrody. Roman Zilinko, historyk sztuki z Muzeum Narodowego im. Andrzeja Szeptyckiego we Lwowie, w swoich pracach stosuje głównie drewno, wykorzystując jego naturalne właściwości i fakturę. W centrum jego uwagi jest Bogurodzica, jednak maluje także postaci aniołów i świętych. Ostap Lozinskij, który kieruje Sekcją ds. Ekspozycji w Muzeum Narodowym we Lwowie, sam o sobie mówi, iż proces tworzenia jest dla niego prawdopodobnie najbardziej interesującą rozrywką intelektualną.

Na wernisażu obecny był Ján Krlička, zaś w imieniu artystów ukraińskich, którzy z ważnych powodów nie mogli niestety przybyć do Polski, wystąpił ksiądz Jan Pipka, znający obu twórców z warsztatów ikonopisania w Nowicy i ceniący ich jako dojrzałych artystów o charakterystycznym stylu.

Wystawa przedstawiająca trzy różne, choć wzajemnie się uzupełniające spojrzenia na tematykę sakralną była już prezentowana w Humennem i Bardejovie na Słowacji, natomiast w Gorlicach czynna będzie do 29 października br. Serdecznie zapraszamy!

Ján Krlička (Preszów, Słowacja) to artysta z zamiłowaniem do poezji, muzyki i literatury. Dla jego twórczości charakterystyczne są motywy biblijne, ożywione detalami życia codziennego, wspomnieniami z dzieciństwa i tradycją ludową. Równie ważnym elementem jego prac jest kipiąca życiem przyroda, która jest nie tylko tłem, ale stanowi także równorzędną część dzieła. Artysta tworzy polichromowane płaskorzeźby, figury świętych, piety i sceny ukrzyżowania.

Ostap Lozinskij (Lwów, Ukraina) tworzy ikony na szkle. Są one opowieściami, w których nie brakuje duchowości i emocjonalności, popartych osobistym doświadczeniem i własnym pojmowaniem chrześcijańskich przypowieści. Artysta obrazy na szkle maluje od roku 2009. Swoje wystawy prezentował na Ukrainie, w Polsce, Kanadzie, Chorwacji, Niemczech i USA. Jego pasją jest kolekcjonowanie sztuki ludowej.

Roman Zilinko (Lwów, Ukraina) zawodowo zajmuje się ukraińskim ikonopisarstwem z XVII i XVIII wieku, zwłaszcza ludową ikoną Karpat XIX wieku. Własną twórczością, w której dominują ikony inspirowane tradycyjną huculską i bukowińską ikoną ludową zajął się w roku 2010. W roku 2013 został wyróżniony Nagrodą Ministra Kultury Ukrainy.

6 października 2015 / 08:00
29 października 2015 / 17:00