Różne miejsca

Gorlickie Centrum Kultury
Telefon:

DOFINANSOWANIE NA WSPÓLNE ŚWIĘTOWANIE NIEPODLEGŁOŚCI

Gorlickie Centrum Kultury uzyskało dofinansowanie projektu „Mała–wielka Ojczyzna — gorlickie echa historii” w kwocie 76 000 zł z Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Do programu złożono aż 2516 wniosków, spośród których dofinansowanie otrzymało tylko 218 projektów, w tym gorlicki projekt.

Projekt ma na celu zaangażowanie mieszkańców w radosne świętowanie odzyskania niepodległości, przywrócenie pamięci o lokalnych bohaterach i wydarzeniach związanych z walką o niepodległość.

Świętowanie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczniemy radosnym happeningiem na Rynku, którego efektem będzie żywa, biało-czerwona flaga. W tym samym dniu mieszkańcy zgromadzą się pod Bazyliką Mniejszą, aby radosnym śpiewem, świętować okrągłą rocznicę. Słowa pieśni patriotycznych wyświetlane będą na murach Bazyliki, która jeszcze 100 lat temu leżała w gruzach po Bitwie Gorlickiej. Wolontariusze będą wręczać wszystkim przybyłym kotyliony, które własnoręcznie wykonają uczniowie gorlickich szkół. Dzień zwieńczy mapping 3D na fasadzie Bazyliki, którego motywem przewodnim będzie Bitwa Gorlicka.

Zebrane podczas warsztatów w szkołach i przekazane przez mieszkańców materiały o bohaterach lokalnej historii posłużą z kolei do przygotowania wystawy plenerowej i publikacji z audiobookiem z wywiadami historycznymi.

Projekt zakłada:

• pokaz świetlny na murach Bazyliki Mniejszej – mapping 3D „Ściana historii”;
  • wspólne patriotyczne śpiewanie;
  • wydanie audiobooka z wywiadami historycznymi przeprowadzonymi z mieszkańcami regionu, zawierającego także miniporadnik mówiący o tym, jak samemu zachowywać pamięć dawnych pokoleń;
  • zorganizowanie warsztatów dla dzieci z Miejskich Zespołów Szkół w Gorlicach ze specjalistą od archiwizacji historii mówionej;
  • przygotowanie wystawy plenerowej w przestrzeni miejskiej na podstawie zgromadzonych materiałów;
  • zaprojektowanie atrakcyjnych wizualnie gadżetów przekazujących ideę mody na lokalne dziedzictwo;
  • organizację happeningu na Rynku, którego efektem będzie żywa, biało-czerwona flaga;
  • zorganizowanie warsztatów plastycznych w Miejskich Zespołach Szkół w Gorlicach.

Partnerami projektu są Miejska Biblioteka Publiczna w Gorlicach, Parafia p.w. Narodzenia NMP w Gorlicach oraz Miejskie Zespoły Szkół w Gorlicach.

Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

Projekt realizowany będzie od czerwca do listopada 2018 r.