22 marca 2016 08:00 — 21 kwietnia 2016 17:00
Dom Polsko-Słowacki

Gorlice, Małopolskie 38-300 Polska

FOTOGRAFIA OJCZYSTA – WIEK XXI

Dzięki wystawie zatytułowanej „Fotografia ojczysta – wiek XXI” po czterech latach ponownie mamy okazję zobaczyć fotografię piktorialną.

22 marca 2016 roku w Domu Polsko-Słowackim 21 autorów z Mieczysławem Wielomskim na czele przedstawiło swoje prace. Artyści w twórczości kierują się słowami Emila Zoli, według których dzieło sztuki to fragment natury widziany przez temperament twórcy. Tematyka fotografii przedstawionych w Domu Polsko-Słowackim skupia się na krajobrazie własnego kraju, na „małych ojczyznach” a więc malowniczym pejzażu wiejskim, który znaleźć można jedynie z dala od utartych szlaków turystycznych. Cała wystawa, która powstała podczas kilkudziesięciu plenerów fotograficznych, podzielona jest na dwie części, pierwsza prezentowana jest w Gorlicach, druga natomiast na Śląsku.

Fotografie obejrzeć można do 21 kwietnia br. Serdecznie zapraszamy!

Autorzy wystawy: Bogusława Czajczyk, Witold Bianga, Lucyna Romańska, Jerzy Niedziela, Agnieszka Tomiczek, Grzegorz Meisel, Lilianna Wolnik, Daniel Ejsymont, Bogdan Białczak, Anna Góra, Marek Raba, Joanna Sawicka, Leszek Nowak, Ewa Bijak, Kazimierz Jastrzembski, Renata Winnicka, Henry Pilch, Daria Pawęda, Mirosław Rak, Anna Wyczółkowska, Mieczysław Wielomski.

Idea „fotografii ojczystej” narodziła się niemal sto lat temu. Jej pomysłodawcą i niestrudzonym propagatorem był ojciec fotografii polskiej – Jan Bułhak. Fotografowanie ojczystego kraju; krajobrazu i ludzi, tego co zwyczajne i unikalne, w latach tuż po odzyskaniu niepodległości stało się dla niego wyrazem miłości do Ojczyzny. Po niemal stu latach sięgamy po ten cudowny w swojej prostocie pomysł, aby w fotografii artystycznej utrwalić piękno różnych zakątków Polski. Niniejsza wystawa to skromny wybór prac powstałych w ciągu czterech lat na kilkudziesięciu plenerach fotograficznych. Znajdziecie tu Państwo obrazy dekoracyjne, ale równocześnie z głęboką nutą refleksji nad pięknem, które mieszka nie tylko na krakowskim rynku, nad Morskim Okiem i we wschodzie księżyca nad Wigrami.

Lucyna Romańska

22 marca 2016 / 08:00