Gorlickie Centrum Kultury

Telefon:

FREDRO W SPÓDNICY

PREMIERA SZTUKI I JUBILEUSZ 35 – LECIA GCK

W minioną sobotę w sali teatralnej  Gorlickiego Centrum Kultury odbyła się premiera sztuki Aleksandra Fredry „Gwałtu, co się dzieje!” w wykonaniu Zespołu Teatralnego Czterech Pokoleń „Otwarte Drzwi”.

Mężczyźni w sukienkach… Kobiety trzymają władzę… Świat w Gorlickim Centrum Kultury wywrócił się do góry nogami. I jakież to wszystko przerażająco aktualne.

Interpretacja w reżyserii Pani Teresy Klimek, która wykorzystała aktualny problem tożsamości płciowej, przepełniona została nagłymi zwrotami akcji. Sztuka przedstawiła sterroryzowanych, poddanych przemocy mężczyzn w sukienkach, którzy stopniowo rozsmakowują się w swym nowym położeniu. Zarówno wśród mężczyzn jak i wśród kobiet spowodowało to spore zamieszanie. Do władzy dochodzą kobiety, a mężczyźni zajmują się domowymi obowiązkami. Jedynie najmłodsi protestują i pragną jak najszybciej powrócić do właściwego stanu.

Przedstawienie w wykonaniu Grupy „Otwarte drzwi” to półtorej godziny dobrej zabawy, która została doceniona przez publiczność gromkimi brawami. W uznaniu za wspaniale wyreżyserowany spektakl, Dyrektor Gorlickiego Centrum Kultury Pan Janusz Zięba wręczył Pani Teresie Klimek bukiet kwiatów i podziękował za wieloletnie zaangażowanie w rozwój kultury. Następnie Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Pan Roman Dziubina wręczył róże każdemu z aktorów, składając wyrazy uznania za wspaniałą grę aktorską.

Był to dla nas szczególny dzień. Wspólnie z publicznością, która tłumnie tego dnia do nas przybyła, świętowaliśmy Jubileusz 35 – lecia Gorlickiego Centrum Kultury. Dyrektor podziękował aktorom za wspaniałą grę, zwrócił się również do pracowników, by podziękować za dotychczasową współpracę.

Następnie na scenie wygłosili okolicznościowe przemówienia przedstawiciele władz miasta: kierownik  Wydziału Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych – Pan Aleksander Augustyn, który wręczył w imieniu Burmistrza Miasta Gorlice Pana Rafała Kukli list gratulacyjny oraz Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Pani Mariola Migdar.

To nie koniec emocji jakie na nas czekały tego wieczoru. Pracownicy Gorlickiego Centrum Kultury oraz Przyjaciele przygotowali dla Pani Teresy Klimek  i zgromadzonej publiczności małą niespodziankę. Mogliśmy w ich wykonaniu podziwiać zagraną w nowoczesnym stylu, pełną humorystycznych akcentów bajkę o „Czerwonym Kapturku”.

W miłej atmosferze zakończyliśmy wspólne świętowanie przy urodzinowym torcie. Dziękujemy Państwu, że zechcieliście nam towarzyszyć w tym szczególnym jubileuszowym dniu.

Autor zdjęć: Andrzej Woźniak