19 września 2015 16:45 — 2 października 2015 19:00
Dom Polsko-Słowacki im. Dušana Jurkoviča w Gorlicach

Gorlice, Małopolska 38-300 Polska

GCK GOŚCIŁO FESTIWAL IM. ZYGMUNTA HAUPTA (19-20 WRZEŚNIA 2015 R.)

W miniony weekend w Gorlickim Centrum Kultury odbyły się wydarzenia w ramach pierwszej edycji Festiwalu im. Zygmunta Haupta, stanowiącego wspólną inicjatywę osób i instytucji, którym bliski jest cel promocji twórczości Zygmunta Haupta, największego z niesłusznie zapomnianych polskich pisarzy. Inicjatorem wydarzenia jest Andrzej Stasiuk, który objął funkcję Dyrektora Artystycznego festiwalu.

Tym, którzy w sobotę odwiedzili Gorlickie Centrum Kultury, czas upłynął na spotkaniach, podczas których Darek Foks i Jarosław Klejnocki gościli uznanych autorów prozy, poezji, eseju i reportażu. Na scenie pojawili się kolejno Michał Olszewski – reporter, redaktor naczelny krakowskiej „Gazety Wyborczej”, autor książek „Zapiski na biletach” i „Najlepsze buty na świecie”, Krzysztof Środa – pisarz, tłumacz i historyk filozofii, laureat Nagrody Literackiej Gdynia oraz Agnieszka Wolny-Hamkało – wrocławska poetka i publicystka, autorka m.in. powieści „Zaćmienie”.

Dzień zakończył monodram „Niezapamiętanie” w wykonaniu Sławomira Grzymkowskiego. Reżyserowany przez Antoniego Ferencego spektakl bazował na prozie Haupta, ale także na tekstach, które inni napisali o patronie festiwalu. Monodram stanowił próbę zbliżenia się nie tyle do twórczości, co do samej osoby autora.

W niedzielę Gorlickie Centrum Kultury odwiedziła Ewa Winnicka – autorka świetnie przyjętych książek „Londyńczycy” i „Angole” (Nagroda Literacka Gryfia, nominacja do Literackiej Nagrody Nike 2015), z którą rozmawiał Darek Foks. Z czytelnikami spotkał się także Artur Daniel Liskowacki – pochodzący ze Szczecina poeta, pisarz, publicysta i recenzent teatralny, który z w rozmowie z Moniką Stopczyk opowiedział m.in. o swojej najnowszej, mającej niebawem się ukazać, książce – „Ulice Szczecina (ciąg bliższy)”.

Festiwalowa publiczność uczestniczyła także w niezwykłym spotkaniu z prozą Zygmunta Haupta, a to za sprawą czytania opowiadań w interpretacji wybitnego aktora teatralnego i filmowego, Jerzego Treli. Zgromadzeni w GCK-u usłyszeli opowiadania „Pierścień z papieru” oraz „Z Laczczyny”.

To jednak nie koniec wydarzeń w Gorlickim Centrum Kultury. W piątek, 25 września, o godzinie 20.00, publiczność będzie miała okazję wysłuchać koncertu Mishy Alperina, pochodzącego z Ukrainy pianisty, kompozytora i aranżera, współpracującego z prestiżową wytwórnią ECM. Dzień później, również punkt 20.00, na scenie GCK-u pojawi się Jurij Andruchowycz z zespołem Karbido, prezentując projekt „Atlas Estremo”. Punktem wyjścia dla powstania tego muzyczno-literackiego widowiska była prozatorska książka Andruchowycza „Leksykon miast intymnych”.

Szczegółowy plan wydarzeń wraz z ich opisami dostępny jest w zakładce PROGRAM. Na wszystkie wydarzenia, odbywające się w ramach festiwalu, wstęp wolny.

Zachęcamy do odwiedzenia STRONY FESTIWALOWEJ, do subskrybowania kanału w serwisie YOUTUBE oraz do śledzenia naszej strony na FACEBOOKU.

Źródło – Materiały prasowe

Fotorelacja – autor Joanna Kurdziel-Morytko.

„Z Polski do Polski” – Michał Olszewski (spotkanie autorskie)

„Podróże fenomenologiczne” – Krzysztof Środa (spotkanie autorskie)

„Historie zebrane” – Agnieszka Wolny-Hamkało (spotkanie autorskie)

„Niezapamiętanie” – monodram w wykonaniu Sławomira Grzymkowskiego, reż. Antoni Ferency