Gorlickie Centrum Kultury

Godzina:
Gorlickie Centrum Kultury
Telefon:

„GWAŁTU, CO SIĘ DZIEJE!” – PREMIERA SZTUKI POŁĄCZONA Z 35-LECIEM GORLICKIEGO CENTRUM KULTURY

Gorlickie Centrum Kultury serdecznie zaprasza 30 września 2017 r. o godz. 17.00 /sala teatralna/ na premierę sztuki Aleksandra Fredry „Gwałtu, co się dzieje!” w wykonaniu Zespołu Teatralnego Czterech Pokoleń „Otwarte Drzwi”.

Równocześnie miło nam poinformować, że premierą tą chcielibyśmy wspólnie z Państwem świętować Jubileusz 35-lecia Gorlickiego Centrum Kultury.

Komedia Aleksandra Fredry „Gwałtu, co się dzieje!”od prapremiery w 1832 roku wciąż jest obecna na polskich scenach, nie tracąc nic ze swej aktualności. Sztuka jest groteską sceniczną z uszczypliwymi aluzjami politycznymi. Współcześni Fredry odczytali ją jako krytykę gwałtownych przemian obyczajowych na początku XIX wieku, a także jako satyrę na niekompetentne rządy ludzi, dla których sprawowanie władzy jest celem samym w sobie.

Fredro wykorzystał w sztuce znany schemat komediowy „Świata na opak”. Kobiety przejmują władzę i ustanawiają swoje rządy w miasteczku, zmuszając mężczyzn do przebieranek i zajęć typowo kobiecych. Świat piórem Fredry postawiony na głowie nie ma sensu, ale jest nieodparcie komiczny.

Obecnie pragniemy przypomnieć tę sztukę w wykonaniu Zespołu Teatralnego Czterech Pokoleń „Otwarte Drzwi” działającego przy GCK od 2012 roku.

Grupa skupia ludzi w różnym wieku, co pozwala na łączenie pokoleń i komunikację bez uprzedzeń.

Aktorzy to osoby zajmujące się na co dzień pracą zawodową ,oraz emeryci , osoby którym nie brak dystansu do życia, poczucia humoru i zaangażowania w realizację najbardziej szalonych pomysłów.

W roku 2013 grupa zadebiutowała sztuką Michała Bałuckiego „Gęsi i gąski”, a w kolejnych latach zachwyciła zgromadzoną publiczność spektaklem „Pani Dulska przed sądem” . Zespół zrealizował również sztukę współczesną pt. „Mistyfikacja” według „Next ex” Juliusza Machulskiego, występując z nią w roku 2016 na Festiwalu „Relacje. Międzypokoleniowe Spotkania Teatralne” w Stalowej Woli.

Reżyserem spektaklu jest Teresa Klimek –instruktor teatralny GCK, a zarazem opiekun zespołu.

Występują:

Maria Guzik, Grażyna Klim, Joanna Mazur, Stanisława Zagata, Wiesław Guzik, Alojzy Janusz, Jan Miarecki, Leszek Rak, Aleksander Szufa, Andrzej Szufa, Andrzej Staszyński, Anna Grębla, Czesław Krasowski

Wstęp wolny!

Zapraszamy!