Dom Polsko-Słowacki im. Dušana Jurkoviča w Gorlicach

Gorlice, Małopolska 38-300 Polska
Darmowe

GWAŁTU, CO SIĘ DZIEJE!

Gorlickie Centrum Kultury serdecznie zaprasza 3 lutego 2018 r. o godz. 16.00 /sala teatralna/ na sztukę Aleksandra Fredry „Gwałtu, co się dzieje!” w wykonaniu Zespołu Teatralnego Czterech Pokoleń „Otwarte Drzwi”.

Komedia Aleksandra Fredry „Gwałtu, co się dzieje!” od prapremiery w 1832 roku wciąż jest obecna na polskich scenach, nie tracąc nic ze swej aktualności. Sztuka jest groteską sceniczną z uszczypliwymi aluzjami politycznymi. Współcześni Fredry odczytali ją jako krytykę gwałtownych przemian obyczajowych na początku XIX wieku, a także jako satyrę na niekompetentne rządy ludzi, dla których sprawowanie władzy jest celem samym w sobie.

Fredro wykorzystał w sztuce znany schemat komediowy „świata na opak”. Kobiety przejmują władzę i ustanawiają swoje rządy w miasteczku, zmuszając mężczyzn do przebieranek i zajęć typowo kobiecych. Świat piórem Fredry postawiony na głowie nie ma sensu, ale jest nieodparcie komiczny.

Obecnie pragniemy przypomnieć tę sztukę w wykonaniu Zespołu Teatralnego Czterech Pokoleń „Otwarte Drzwi” działającego przy GCK od 2012 roku.

Grupa skupia ludzi w różnym wieku, co pozwala na łączenie pokoleń i komunikację bez uprzedzeń.

Aktorzy to osoby zajmujące się na co dzień pracą zawodową oraz emeryci, osoby, którym nie brak dystansu do życia, poczucia humoru i zaangażowania w realizację najbardziej szalonych pomysłów.

W roku 2013 grupa zadebiutowała sztuką Michała Bałuckiego „Gęsi i gąski”, a w kolejnych latach zachwyciła zgromadzoną publiczność spektaklem „Pani Dulska przed sądem”. Zespół zrealizował również sztukę współczesną pt. „Mistyfikacja” według „Next ex” Juliusza Machulskiego, występując z nią w roku 2016 na Festiwalu „Relacje. Międzypokoleniowe Spotkania Teatralne” w Stalowej Woli.

Reżyserem spektaklu jest Teresa Klimek.

Występują:

Maria Guzik, Grażyna Klim, Joanna Mazur, Stanisława Zagata, Wiesław Guzik, Alojzy Janusz, Jan Miarecki, Leszek Rak, Aleksander Szufa, Andrzej Szufa, Andrzej Staszyński, Anna Grębla, Czesław Krasowski

Wstęp wolny!

Zapraszamy!