21 października 2017 19:00 — 24 października 2017 18:00
Dom Polsko-Słowacki im. Dušana Jurkoviča w Gorlicach

Gorlice, Małopolska 38-300 Polska

I GORLICKI FESTIWAL CHÓRALNY „LUZ BLUES FOLK”

W sobotni wieczór 21 października 2017 r. w sali teatralnej Gorlickiego Centrum Kultury odbył się I Gorlicki Festiwal Chóralny „Luz blues folk”.

Stowarzyszenie Chóralne „Belfersingers” realizowało projekt „Muzyczne inspiracje”, polegający na zaczerpnięciu tradycyjnej, świeckiej muzyki Pogórzan i Łemków oraz przekazaniu jej aktualnym pokoleniom w sposób nowocześniejszy i bardziej atrakcyjny. Jednym z celów projektu było przywrócenie zapomnianych pieśni Pogórzan i Łemków współczesnej publiczności oraz promocja świeckiej muzyki chóralnej, która w regionie kojarzona jest głównie z muzyką sakralną.

Znany gorlicki muzyk i kompozytor Mirosław Bogoń zaaranżował na chór mieszany po dwie pieśni pogórzańskie i łemkowskie, a Chór Kameralny GCK „Belfersingers”  opracował je i przygotował do prezentacji. Zwieńczeniem ciężkiej pracy nad repertuarem członków chóru oraz podsumowaniem projektu był ten niezwykły koncert, podczas którego rozbrzmiewały wspomniane pieśni.

Tego wieczoru na scenie usłyszeliśmy: Chór Kameralny GCK „Belfersingers”, Strzyżowski Chór Kameralny, Podkarpacki Chór Męski oraz Chór „Cantabile” z Łużnej.

Była to prawdziwa muzyczna uczta, która przypomniała nam o tradycyjnej muzyce świeckiej, ale w jakże innym i ciekawym brzmieniu. Magia muzyki, wesołe teksty utworów, ruchy wykonawców podczas śpiewu zaczarowały i rozbawiły zgromadzoną publiczność, która nie kryła swego zachwytu i nagrodziła artystów gromkimi brawami.

Dziękujemy serdecznie za ten niesamowity wieczór wszystkim chórom.

Projekt „Muzyczne inspiracje” był dofinansowany ze środków Województwa Małopolskiego w ramach programu Mecenat Małopolski.

Chórzyści „Belfersingers” zaprezentowali się w nowych strojach zakupionych w ramach projektu „Nowe oblicze, nowa muzyka” dofinansowanego ze środków Programu Inicjatyw Obywatelskich, Gminy Miejskiej Kraków oraz Województwa Małopolskiego.

21 października 2017 / 19:00
24 października 2017 / 18:00