Dom Polsko-Słowacki im. Dušana Jurkoviča w Gorlicach

Gorlice, Małopolska 38-300 Polska

III GORLICKI KONKURS PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ

W dniu 23 stycznia br. odbył się III Gorlicki Konkurs Pieśni Patriotycznej. Organizatorami Konkursu byli Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś, Gorlickiego Centrum Kultury, Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach przy współorganizacji Krakowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Pana Tomasza Płatka Przewodniczącego Klubu Radnych PiS w Radzie Powiatu Gorlickiego oraz Pan Adam Piechowicz Radny Rady Miasta.

W konkursie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z powiatów gorlickiego i sądeckiego. Uczestnicy występowali indywidualnie oraz w zespołach, składających się od kilku do kilkunastu osób.

W skład Komisji Konkursowej oceniającej występy młodych artystów weszli:

– przewodniczący Pan Henryk Rąpała – Dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach

– Pani Jadwiga Zagórska – nauczyciel Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach

– Pani Roksana Szczypta – Szczęch – główny specjalista Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie

– Pan Tomasz Kubala – Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Gorlicach

– Pan Janusz Zięba – Dyrektor Gorlickiego Centrum Kultury

Wszyscy biorący udział w Konkursie wykonali wylosowane dwie zwrotki z pięciu obowiązkowych utworów przewidzianych w regulaminie oraz utwór dowolny o tematyce patriotycznej wybrany przez siebie.

Poniżej prezentujemy wyniki III Gorlickiego Konkursu Pieśni Patriotycznej.

W kategorii szkoły podstawowe soliści:

I miejsce jury przyznało uczennicy klasy III Matyldzie Juruś ze Szkoły Podstawowej w Sędziszowej, która wykonała jako dowolny utwór „Czy jest coś piękniejszego na tym świecie” – Matylda weźmie udział w koncercie galowym podczas gorlickich obchodów Narodowego Dnia pamięci Żołnierzy Wyklętych w dniu 26 lutego 2017 roku o godz. 17.00 w Gorlickim Centrum Kultury;

II miejsce zajęła Kinga Święs z klasy V Zespołu Szkół w Dominikowicach, która wykonała utwór „Tu wszędzie jest moja ojczyzna”;

III miejsce zajęła Eliza Rafalska uczennica klasy V Szkoły Podstawowej w Ropicy Polskiej, zaśpiewała utwór „Rozkwitały pąki białych róż”.

W kategorii zespół:

I miejsce ex aequo  przypadło zespołowi w składzie: Joanna Brończyk i Michał Serafin, uczniowie klasy V Szkoły Podstawowej w Wilczyskach (utwór „Rozkwitały pąki białych róż”) oraz zespołowi „Ptoszkowioki” (uczniowie klas I-VI) Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1  w Ptaszkowej, wykonali utwór „Jest takie miejsce”;

II miejsce zajął zespół „Stokrotki” (uczennice klasy IV) Szkoła Podstawowa w Wilczyskach, wykonały utwór „Polska flaga”;

III miejsce zajęły w duecie Wiktoria Chowaniec i Julia Filus (uczennice VI klasy) Szkoła Podstawowa w Bystrej, wykonały utwór „Taki kraj”.

Gimnazjum, w kategorii soliści oraz zespoły (ze względu na liczbę zgłoszeń jury postanowiło przyznać nagrody łącznie):

I miejsce zajęły ex aequo Natalia Siwiak (uczennica klasy II gim.) Zespół Szkół w Szymbarku (utwór „Tango na głos orkiestrę i jeszcze jeden głos”) oraz Julia Król (uczennica klasy I gim.) Zespół Szkół w Łużnej (wykonała utwór „Polskie skrzydła”). Uczennice w nagrodę pojadą w czerwcu na dwudniową wycieczkę do Warszawy.

II miejsce nie przyznano

III miejsce przypadło Zespołowi „Prima” (uczniowie klasy II gim.) Zespół Szkół w Dominikowicach (utwór „Niepodległa, niepokorna”)

Szkoły ponadgimnazjalne, w kategorii soliści:

I miejsce uzyskała Patrycja Kotarba (uczennica klasy I) Technikum Zespołu Szkół nr 3 im. B. Barbackiego w Nowym Sączu (utwór „Taki kraj”). Uczennica w nagrodę pojedzie w czerwcu na dwudniową wycieczkę do Warszawy.

II miejsce zajęła Alicja Wachowicz (uczennica klasy I) LO im. Marcina Kromera w Gorlicach (utwór „Tango na głos orkiestrę i jeszcze jeden głos”);

III miejsce uzyskała Justyna Wałęga (uczennica klasy III) Zespół Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Gorlicach (utwór „Miejcie nadzieję”).

W kategorii zespołów:

I miejsce zajęły Hanna Smołkowicz i Zofia Smołkowicz (uczennice klasy I i II) LO im. Marcina Kromera w Gorlicach (utwór „Miasto”)

II miejsce zajął zespół „Kreatywni” (uczniowie klasy II) Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bobowej (utwór „Wolność”);

III miejsce otrzymali Gabriela Łasak i Piotr Kukuła (uczniowie klasy II) LO im. Marcina Kromera w Gorlicach (utwór „Orzeł biały”).

Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom i życzymy dalszych sukcesów na niwie artystycznej!

Data:
23 stycznia 2017