Dom Polsko-Słowacki im. Dušana Jurkoviča w Gorlicach

zł5

KIJOWSKI TEATR-STUDIO „MIF” W GCK

Spektakl teatralny

20 kwietnia w Gorlickim Centrum Kultury odbył się spektakl Kijowskiego teatru – studia „MIF”. Spektakl jest częścią III Międzynarodowego Festiwalu Teatru Ukraińskiego „Wschód-Zachód”.

„Leć, mój pomyśle, leć” – to spektakl stworzony w oparciu o biografię z życia słynnej ukraińskiej poetki Lesi Ukrainki oraz jej poezji. W wieku 10 lat dziewczynkę Larysę Kosacz (Lesię Ukrainkę) spotyka wielka tragedia – choroba tuberkuloza kości, która prześladuje ją przez całe życie. Dziewczyna zostaje pozbawiona możliwości gry na pianinie, a później zostaje przykuta do łóżka. Trudna sytuacja życiowa bohaterki znalazła odzwierciedlenie w jej poezji, w której pojawia się również wątek poszukiwania nadziei. Nadzieja pojawiła się, kiedy w życie poetki wkracza Sergiej Marżyński – pierwsza i ostatnia miłość Lesi. Chociaż szczęście nie trwa długo i kochanego zabrała ta sama choroba, Lesia została wierna muzie i tworzyła do końca swych dni. Spektakl przenosi widza w realia życia i skomplikowany świat emocji bohaterki.

Spektakl przenosi widza w realia życia i skomplikowany świat emocji bohaterki. Razem z Łesią, widz odczuwa wszystkie doznane straty, jakie spotkały poetkę i powrót życiodajnej siły tworzenia.

Przedstawienie zostało wystawione w języku ukraińskim. Śpiew aktorów i przepiękna nastrojowa muzyka dostarczyły wielu emocji widzom. Spektakl spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności, która nagrodziła artystów gromkimi brawami.

Strona festiwalu

Data: