Dom Polsko-Słowacki

IKONA

WYSTAWA MALARSTWA INGI MARCZYŃSKIEJ

Wernisaż dnia 5 stycznia 2017 (czwartek), godz. 17.00

5 stycznia 2017 r. tuż przed prawosławną Wigilią Bożego Narodzenia w Domu Polsko-Słowackim rozpoczęła się wystawa Ingi Marczyńskiej. Artystka ikonami zachwyciła się kilkanaście lat temu, kiedy przyjaciele zaprowadzili ją do cerkwi Przeniesienia Relikwii św. Mikołaja w Olchowcu. Piękno ikonostasu tak ją urzekło, że swojemu synowi nadała właśnie imię Mikołaj. Inga Marczyńska do tworzenia wykorzystuje parusetletnie deski ze starych cerkwi, do których odnosi się z wielkim szacunkiem. Artystka poprzez swoją twórczość stara się pokazać, jak istotną rolę w naszym życiu odgrywa wielokulturowość, jak ważna jest tolerancja i poszanowanie dla odmienności. Na wernisażu, pomimo prawdziwie zimowej aury, pojawiło się wiele bliskich artystce osób, m.in. Jacek Koszczan ze Stowarzyszenia na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Żydów Ziemi Dukielskiej „Sztetl Dukla”,  Jerzy Dębiec – dyrektor GOK w Nowym Żmigrodzie oraz Adam Bartosz, który pełnił funkcję dyrektora Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Wystawa czynna będzie do 27 stycznia. Serdecznie zapraszamy!

Inga Marczyńska – wiceprezes Związku Plastyków Artystów Rzeczpospolitej Polskiej Oddziału Rzeszów, autorka wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych.  Mieszka w Kołaczycach, gdzie prowadzi pracownię ikon i obrazów. Działa w Fundacji AntySchematy2 i stowarzyszeniu Beskid Zielony. W ramach wolontariatu organizuje warsztaty plastyczne dla dzieci i osób niepełnosprawnych, bierze udział w charytatywnych aukcjach i plenerach oraz angażuje się w opiekę nad starymi cmentarzami żydowskimi. Jej ikony znajdują się m.in. w Szwecji, Anglii, USA, Niemczech i Włoszech. Jak sama mówi źródłem tworzenia i drogą jej podróży przez życie jest poszukiwanie wewnętrznego spokoju, skupienie, modlitwa, radość macierzyństwa i zachwyt nad warsztatem ikonograficznym.