Gorlickie Centrum Kultury

Zakończenie:
8 lutego / 17:00

IV GORLICKI KONKURS PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ ROZSTRZYGNIĘTY

W dniach 1 i 2 lutego 2018 r. w Gorlickim Centrum Kultury odbył się IV Gorlicki Konkurs Pieśni Patriotycznej. Organizatorami Konkursu byli Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś, Gorlickie Centrum Kultury, Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach przy współpracy krakowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Pana Tomasza Płatka Przewodniczącego Klubu Radnych PiS w Radzie Powiatu Gorlickiego oraz Pana Adama Piechowicza Radnego Rady Miasta Gorlice.

Patronat Honorowy nad IV Gorlickim Konkursem Pieśni Patriotycznej sprawował Prezes IPN dr Jarosław Szarek.

W Konkursie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z powiatów gorlickiego i sądeckiego, ale też z Gminy Zakliczyn. Uczestnicy występowali indywidualnie oraz w zespołach, składających się z kilku do kilkudziesięciu osób. Każdy z ponad dwustu uczniów biorących udział w Konkursie oraz opiekunowie otrzymali od Poseł na Sejm RP upominki pozwalające poszerzać wiedzę o polskim parlamencie i historii najnowszej naszej Ojczyzny, a pochodzące z Kancelarii Sejmu RP oraz od Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.

Skład Komisji Konkursowej oceniającej występy młodych artystów w dniu 1 lutego:

– Pan Henryk Rąpała – Dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach

– Pani Anna Cisoń – nauczyciel Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach

– Pan Sławomir Kowalski – historyk z  Miejskiego Zespołu Szkół nr 6 w Gorlicach

– Pan Tomasz Kubala – Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Gorlicach

– Pan Janusz Zięba – Dyrektor Gorlickiego Centrum Kultury.

Wszyscy biorący udział w Konkursie wykonali wylosowane dwie zwrotki z pięciu obowiązkowych utworów przewidzianych w regulaminie oraz utwór dowolny o tematyce patriotycznej wybrany przez siebie.

Poniżej prezentujemy wyniki IV Gorlickiego Konkursu Pieśni Patriotycznej:

W kategorii szkoły podstawowe soliści:

I miejsce jury przyznało uczennicy klasy IV Wiktorii Kołodziej ze Szkoły Podstawowej w Wilczyskach, która wykonała jako dowolny utwór „Aniele mych pradziadów”;

II miejsce zajęła Zuzanna Hadalska z klasy III Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Staszkówce, która wykonała utwór „Miejcie nadzieję”;

III miejsce zajęła Julia Wincenciak uczennica klasy VII Szkoły Podstawowej w Piorunce, zaśpiewała utwór „Mazurek 3 Maja” oraz ex aequo Aleksandra Wiejaczka z klasy V Szkoły Podstawowej im. Ks. Stanisława Pękali w Szalowej, która wykonała utwór „Ojczyzno ma”.

W kategorii zespół:

I miejsce przypadło zespołowi „Ptoszkowioki” (uczniowie klas 0 – VII), Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1  w Ptaszkowej, wykonał utwór „Pieśń o ojczyźnie”;

II miejsce zajął Chór „CANTAMUS” (uczniowie klasy IV – VII) Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Korzennej, wykonał utwór „Lot orłów przerwany”;

III miejsce zajął zespół „STOKROTKI” (uczennice V klasy) Szkoła Podstawowa w Wilczyskach, wykonał utwór „Flaga”.

Skład Komisji Konkursowej oceniającej  w dniu 2 lutego występy młodych artystów to:

– Pan Henryk Rąpała – Dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach

– Pan Robert Gryzik – nauczyciel Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach

–  Pan Łukasz Płatek – specjalista Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie

– Pan Tomasz Kubala – Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Gorlicach

– Pan Janusz Zięba – Dyrektor Gorlickiego Centrum Kultury.

W kategorii szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne soliści laureatami zostali:

I miejsce jury przyznało uczennicy klasy I  Aleksandrze Przybyłowicz z I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Kromera w Gorlicach, która jako wybrany wykonała utwór „Kolęda Warszawska”;

II miejsce zajęła Aleksandra Kurek z klasy III Gimnazjum w Szkole Podstawowej w Zakliczynie, która wykonała utwór „Przesłuchanie anioła” oraz ex aequo Patrycja Kotarba z klasy II Technikum nr. 6 im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu, która wykonała utwór dowolny „Walczyk Lilu”;

III miejsce zajęła Aleksandra Biernacka uczennica klasy II Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego  w Bieczu, zaśpiewała utwór „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos” oraz Karolina Niepsuj, uczennica klasy III Gimnazjum im.  Św. Jana Kantego w Białej Niżnej, zaśpiewała „Powrócisz tu”.

Ponadto Komisja przyznała wyróżnienie dla Karoliny Gazdy, uczennicy klasy III Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego  w Bieczu, która wykonała utwór „Miejcie nadzieję”.

W kategorii szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne zespół:

I miejsce przypadło Chórowi uczniów Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Staszkówce oraz Zespołu Szkół nr 1 im. I. Łukasiewicza w Gorlicach, którzy wykonali utwór „Dziś idę walczyć mamo”;

II i  III miejsca nie przyznano.

Komisja przyznała trzy równorzędne wyróżnienia dla:

zespołu wokalnego „Prima”, uczniowie klasy III Gimnazjum ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Dominikowicach, który wykonał utwór „Rok 966”

zespołu „KREATYWNI”, uczniowie klas II – III LO i Technikum w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Bobowej, który wykonał utwór „Pan Wołodyjowski”

Aleksandry Osikowicz i Oliwii Liany, uczennic klas II i III Gimnazjum w Szkole Podstawowej w Kobylance, które wykonały utwór „Noc” .

Wybrani laureaci wystąpią z Orkiestrą Reprezentacyjną Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu podczas uroczystych obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Gorlickim Centrum Kultury w niedzielę 4 marca 2018 roku o godz. 17.30. Podczas tych obchodów wszystkim laureatom zostaną też wręczone pamiątkowe dyplomy i nagrody. Z występującymi laureatami Organizatorzy będą się kontaktować indywidualnie.

Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom i życzymy dalszych sukcesów na niwie artystycznej.