Sierpień

Telefon:

JAK BARDZO JESTEŚMY DO SIEBIE PODOBNI GORLICE – BARDEJOV

KONFERENCJA ZAMYKAJĄCA PROJEKT

W dniu 27 sierpnia 2010 r. w sali konferencyjnej Domu Polsko – Słowackiego w Gorlicach odbyła się międzynarodowa konferencja „Jak bardzo jesteśmy do siebie podobni Gorlice – Bardejov”, która uroczyście zakończyła działania w ramach mikroprojektu komplementarnego pt. „Jak bardzo jesteśmy do siebie podobni Gorlice – Bardejov” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu „Tatry” w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007 – 2013. Wnioskodawcą projektu było Gorlickie Centrum Kultury.
Krzysztof Szadkowski – Kierownik Domu Polsko-Słowackiego, uroczyście powitał przybyłych gości a otwarcia konferencji dokonał Kazimierz Sterkowicz – Burmistrz Miasta Gorlice. Wyraził on aprobatę dla inicjatyw zawartych w mikroprojekcie i nadzieję na następne projekty polsko-słowackie.
Marcel Tribus – dyrektor Domu Polsko – Słowackiego w Bardejovie, przedstawił historię powstania i działania zrealizowane w bardejowskim Domu Polsko-Słowackim. Krzysztof Szadkowski w swoim wystąpieniu przedstawił i podsumował zrealizowane działania w ramach mikroprojektu „Jak bardzo jesteśmy do siebie podobni Gorlice- Bardejov” trwającego od października 2009 roku do sierpnia 2010 roku. Celem projektu było m.in. wzmocnienie i promocja współpracy transgranicznej pomiędzy społecznościami regionu gorlicko – bardejovskiego za pośrednictwem Domów Polsko-Słowackich, tworzenie bazy dla kolejnych transgranicznych projektów w przyszłości. Wystawy współczesnej twórczości artystycznej przedstawiające różne gatunki sztuki tradycyjnej, których autorami byli Słowaccy artyści pogranicza oraz imprezy kulturalne były połączoną myślą przewodnią: jak bardzo jesteśmy do siebie podobni. Wystawione dzieła artystów prezentowały wspólne tematy i techniki obecne po obu stronach granicy, malarstwo olejne, rzeźbę, fotografię, rękodzieło. Wyszczególnienie podobieństw w kulturze materialnej, zarówno po stronie słowackiej, jak i polskiej udowodniło, jak wiele wspólnego mają ze sobą oba narody. Adam Nowak dyrektor Gorlickiego Centrum Kultury podziękował osobom odpowiedzialnym za zorganizowanie konferencji oraz za przygotowanie i zrealizowanie mikroprojektu.
Podczas konferencji rozdawana była publikacja oraz DVD z panoramiczną wirtualną prezentacją projektu. Również zaprezentowana została wirtualna wycieczka po Domach Polsko – Słowackich, którą można zobaczyć na stronie

www.wirtualnydps.pl

Na zakończenie konferencji odbył się koncert słowackiego zespołu folkowego Slnovrat, który śpiewał transgranicznie po słowacku i polsku. Organizator konferencji przygotował też „coś dla ciała” podejmując uczestników konferencji regionalnymi przysmakami.