Gorlickie Centrum Kultury

14 lutego / 17:00
Gorlickie Centrum Kultury
Telefon:

KOKTAJL MUZYCZNY PODCZAS KONCERTU STANLEYA BRECKENRIDGE’A I „JAZZ BAND BALL ORCHESTRA”

W piątkowy wieczór w Gorlickim Centrum Kultury królował w głównej mierze jazz tradycyjny w znakomitym, porywającym wykonaniu. Swoją muzyczną dojrzałość, wirtuozerię oraz niezwykłą umiejętność „zdobywania ludzkich serc” zaprezentował Stanley Breckenridge z towarzyszeniem krakowskiej grupy Jazz Band Ball Orchestra.

Stanley Breckenridge jest pianistą i wokalistą, doktorem muzykologii, wykładowcą na Wydziale Studiów Afro-Amerykańskich na Kalifornijskim Uniwersytecie Stanowym. Bardzo często koncertuje solo jak również wspólnie z innymi znanymi artystami. Jego występy zawsze wzbudzają aplauz, a wirtuozeria oczarowuje publiczność. Muzyka krakowskiej grupy Jazz Band Ball Orchestra to fenomen na skalę polską i światową. Repertuar zespołu to koktajl muzyczny złożony ze swingu i bluesa, zaprawiony solidną dawką jazzu nowoorleańskiego z domieszką folkloru rodzimego i zagranicznego. Oprócz standardów jazzowych grupa wykonuje kompozycje autorskie. Koncertowe, polsko-amerykańskie połączenie było wyjątkowo interesujące.

Jazz ma tę zaletę, że utwory zaliczane do tego nurtu są dobrze znane, a charyzma i wysoki poziom wykonawców pobudza, a nawet prowokuje do czynnego udziału w koncercie. Tak właśnie było podczas tego występu.  Publiczność – dodatkowo zachęcana przez amerykańskiego artystę – klaskała i śpiewała, krótko mówiąc doskonale się bawiła, a po zakończeniu przez długi czas nie pozwalała artystom zejść ze sceny „domagając” się kolejnych bisów.

Przez ponad godzinę mieliśmy okazję posłuchać światowych standardów muzyki jazzowej i swingowej. Byliśmy świadkami niesamowitego wydarzenia, wspaniałe brzmienia, owacje, muzyka pogodna i dostarczająca tyle radości. Zapewne ten koncert zapadnie na długo w naszą pamięć.

Zdjęcia: Elwira Latasiewicz, GCK