Dom Polsko-Słowacki im. Dušana Jurkoviča w Gorlicach

Gorlice, Małopolska 38-300 Polska
zł35

KONCERT KARNAWAŁOWY

Wieczór z muzyką arii i duetów

W piątkowy wieczór (9 stycznia) w sali teatralnej Gorlickiego Centrum Kultury odbył się „Koncert Karnawałowy” w wykonaniu: tenora Jędrzeja Tomczyka, sopranistki Katarzyny Staroń oraz towarzyszących im instrumentalistów.

Program koncertu obejmował znane i lubiane arie, jak też znakomicie wpisujące się w karnawałowy nastrój przeboje. Usłyszeliśmy m.in.: „O sole Mio” E. Di Capui, „Wielka sława to żart” J. Straussa i „La donna é mobile” G. Verdiego. Arie przeplatane były utworami instrumentalnymi takimi jak: żywiołowy „Czardasz” V. Montiego, czy romantyczny walc „Moon River” H. Manciniego, który zyskał światową popularność za sprawą filmu „Śniadanie u Tiffany’ego”. W trakcie tego utworu Jędrzej Tomczyk zaskoczył publiczność grając na trąbce w towarzystwie pianistki i skrzypka.

Artyści stworzyli na sali wspaniały klimat, przenieśli słuchaczy w świat wzruszających arii i duetów, pełnej dynamiki, uroku i emocji operowej i operetkowej muzyki. Spontaniczna reakcja publiczności, która nagradzała muzyków gromkimi, długimi oklaskami po każdym utworze świadczy o tym, że występ się podobał. Nie zabrakło oczywiście bisów.

Wysoka frekwencja podczas „Koncertu Karnawałowego” dowodzi faktu, że tego typu repertuar muzyczny cieszy się dużym zainteresowaniem i znajduje w naszym mieście liczne grono sympatyków.

Był to niezwykły wieczór, który wielu z nas na pewno zachowa w pamięci. Mamy nadzieję, że muzycy zagoszczą w naszym mieście jeszcze nie raz.

Relacja w Regionalnej Telewizji Gorlickiej – www.rtvg.pl

Plakat

Wystąpili wspaniali i niezwykle utalentowani artyści wrocławskich scen muzycznych:

Katarzyna Staroń – sopran
Artystka jest laureatką wielu prestiżowych konkursów na szczeblu zarówno ogólnopolskim, jak i międzynarodowym , m.in: III Ogólnopolski Festiwal Wokalny im. Marii Stankowej w Olsztynie, I Międzynarodowy Konkurs im. J. Kiepury w Krynicy, International Vocal Competition Zdar.
Bierze czynny udział w życiu artystycznym, śpiewając na licznych koncertach w kraju jak i za granicą. Występowała w przedstawieniach operowych: „Bastien i Bastienne” W. A. Mozarta w roli Bastienne, „Salonie Pana Choufleuri” J. Offenbacha (Ernestyna), operze J. Poniatowski „Au travers du mur” w roli Blanche oraz przedstawieniu dyplomowym „Cleofide” J. A. Hassego, śpiewając tytułową rolę.
Swoje umiejętności wokalne szkoliła na kursach mistrzowskich prowadzonych przez: Andreasa Baumana, Helenę Łazarską, Stefanię Kałużankę, Elisabettę Andreani, Andrzeja Dobbera, Jolantę Janucik, Izabellę Kłosińską.

Jędrzej Tomczyk – tenor
Absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Jako wokalista debiutował u boku jednego z najwybitniejszych dyrygentów polskich – maestro Kazimierza Korda. Jędrzej Tomczyk kształci swoje umiejętności wokalne pod kierunkiem maestry Jolanty Żmurko-Kurzak. Artysta występował już z takimi czołowymi orkiestrami w kraju jak: Sinfonia Varsovia, Filharmonia Wrocławska, Filharmonia Poznańska, Sinfonia Iuventus, Opera Wrocławska, Teatr Wielki w Poznaniu. Współpracował z takimi osobowościami, jak: Jerzy Maksymiuk, Krzysztof Penderecki, Kazimierz Kord, Krzesimir Dębski, Kaja Danczowska, Janusz Olejniczak, Krzysztof Jakowicz, Krzysztof Jabłoński. Jest laureatem wielu konkursów zarówno na szczeblu ogólnopolskim, jak i międzynarodowym. (Szczecin, Kraków, Jasło, Drezdenko).

Klaudyna Wąsiewicz
Pianistka i wiolonczelistka. Ukończyła Akademię Muzyczną we Wrocławiu w klasie dyrygentury i prowadzenia zespołów wokalno-instrumentalnych. Z muzyką związana od najmłodszych lat. Brała udział w wielu projektach operowych, wystawiając z wielkim sukcesem tak znakomite opery jak: „Wesele Figara” – W. A. Mozarta, czy „Xerxes” – G. F. Haendla m.in. na Bydgoskim Festiwalu Operowym oraz Festiwalu Moniuszkowskim w Kudowie-Zdroju. Obok instrumentalistyki od 14 lat zajmuje się również wokalistyką, co zaowocowało obecną współpracą z Operą Wrocławską. Jako wiolonczelistka na stałe współpracuje z Filharmonią Dolnośląską oraz licznymi zespołami kameralnymi. Należy także do orkiestry Piotra Rubika, z którym koncertuje na terenie Europy oraz Stanów Zjednoczonych. Współpracowała z takimi osobowościami jak Janusz Olejniczak, Jacek Kasprzyk, Marek Pijarowski, Andrzej Kosendiak.

Data:
9 stycznia 2015