15 lipca 2014 08:00 — 28 sierpnia 2014 17:00
Dom Polsko-Słowacki

Gorlice, Małopolskie 38-300 Polska

KWIAT (KwantoWa teorIA wszysTkiego)

WYSTAWA RZEŹBY JOZEFA MICHNI

Człowiek od zawsze chciał dowiedzieć się jak powstał wszechświat. To samo pytanie nurtuje młodego słowackiego artystę Jozefa Michňę. Czy wyjaśni to bozon Higgsa zwany „boską cząstką”, teoria superstrun czy też ogólna teoria względności? Niezwykła wystawa, którą zaprezentował w Domu Polsko-Słowackim przypomina o łączności naszej egzystencji z kosmosem. Drewniane rzeźby, które dzięki misternej perforacji zyskują formę koronki, w świetle dziennym każą podziwiać kunszt i precyzję artysty, jednak dopiero podświetlone w zaciemnionym pomieszczeniu ożywają, ukazując nam tajemnice wszechświata.

Wernisaż w dniu 15 lipca 2014 r. otworzył ekspozycję, którą można zwiedzać do 28 sierpnia.

Jozef Michňa – ur. w 1983 r., mieszka i pracuje w Jakubanach na Słowacji. Ukończył liceum plastyczne na kierunku konserwacja i restauracja rzeźby drewnianej w Kežmarku, a następnie edukację artystyczną w zakresie sztuk plastycznych oraz etykę na Wydziale Humanistyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Preszowskiego. Od roku 2008 wykonuje wolny zawód artysty rzeźbiarza. Jest autorem wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych. W swojej twórczości skupia się na próbie uchwycenia mikro- i makrokosmosu, których elementy i cechy wzajemnie się przeplatają. Próby zrozumienia związków pomiędzy nimi są jego siłą napędową, przy pomocy której stara się wyrazić swój punkt widzenia, tworząc gęsto perforowane drewniane obiekty, które łączy ze światłem – nieodłączną częścią uniwersum.

15 lipca 2014 / 08:00
28 sierpnia 2014 / 17:00