2 października 2008 17:00 — 4 listopada 2008 17:00

Gorlice, Małopolskie 38-300 Polska

MALARSTWO I RZEŹBA MARTINA KUTNEGO

Wernisaż 9 października 2008 (czwartek), godz. 17.00

W czwartek o godz. 17.00 gorliccy miłośnicy sztuki spotkali się na uroczystym otwarciu wystawy malarstwa i rzeźby Martina Kutnego. W wernisażu udział wzięli także liczni goście ze Słowacji, m. in. dyrektor Domu Polsko-Słowackiego w Bardejovie Marcel Tribus i najbliższa rodzina artysty. Rzeźbiarz wyjaśnił jak przebiegała jego droga artystyczna i co go inspiruje.

Martin Kutný – rzeźbiarz i konserwator zabytków, ukończył Szkołę Podstawową Artystyczną w Bardejowie, studiował rzeźbę i konserwację zabytków na Wyższej Szkole Artystycznej w Bratysławie. Za swoją pracę dyplomową, którą było odnowienie Św. Idziego z Bazyliki Minor pw. Św. Idziego w Bardejowie dostał Nagrodę Rektora. Jako jeden z nielicznych konserwatorów zabytków ze wschodu Słowacji dostał możliwość odnowienia gotyckich ołtarzy w bardejowskiej bazylice: ołtarza Św. Anny, ołtarza Marii Panny Bolesnej i ołtarza Marii Panny z kapliczki Veroniki Magerovej. Restaurował także ratusz, portale domów mieszczańskich i freski w Bardejowie, zabytkowy budynek Teatru Jonáša Záborskiego, fasadę Župnego Domu i Urzędu Miejskiego w Prešowie oraz ikonostasy w Kožanach, Becherowie, Slovinkach i w Šarišskim Čiernym.

Ma nietypowe hobby, którym jest łucznictwo.

2 października 2008 / 17:00
4 listopada 2008 / 17:00