3 lutego 2009 08:00 — 28 lutego 2009 17:00

MARTIN KUTNÝ – TWÓRCZOŚĆ KONSERWATORSKA

WYSTAWA

Wernisaż dnia 3 lutego 2009 roku (wtorek), godz. 17.00

3 lutego 2009 r. swoją wystawę zaprezentował rzeźbiarz – konserwator zabytków Martin Kutný. Podczas kariery zawodowej odnowił około 60 zabytków, obecna wystawa przedstawia przekrój jego prac konserwatorskich z ostatnich 17 lat. Artysta w listopadzie zeszłego roku odebrał z rąk Ministra Kultury Republiki Słowackiej nagrodę Feniksa za rok 2007 za odnowienie wraz z dwoma innymi konserwatorami ratusza w Bardejovie. Efekty jego pracy można oglądać w Domu Polsko-Słowackim do 28 lutego br.

Martin Kutný – rzeźbiarz i konserwator zabytków, ukończył Szkołę Podstawową Artystyczną w Bardejowie, studiował rzeźbę i konserwację na Wyższej Szkole Artystycznej w Bratysławie. Za swoją pracę dyplomową, którą było odnowienie postaci św. Idziego z Bazyliki Minor pw. Św. Idziego w Bardejovie otrzymał Nagrodę Rektora. Jako jeden z nielicznych konserwatorów ze wschodu Słowacji dostał możliwość odnowienia gotyckich ołtarzy w bardejovskiej bazylice: ołtarza Św. Anny, ołtarza Marii Panny Bolesnej i ołtarza Marii Panny z kapliczki Veroniki Magerovej. Restaurował także ratusz, portale domów mieszczańskich i freski w Bardejovie, zabytkowy budynek Teatru Jonáša Záborskiego, fasadę Župnego Domu i Urzędu Miejskiego w Prešovie oraz ikonostasy w Kožanach, Becherovie, Slovinkach i w Šarišskim Čiernym. Podczas kariery zawodowej odnowił około 60 zabytków, obecna wystawa przedstawia przekrój jego prac konserwatorskich z ostatnich 17 lat.

3 lutego 2009 / 08:00
28 lutego 2009 / 17:00