29 kwietnia 2014 08:00 — 3 czerwca 2014 17:00

Gorlice, Małopolskie 38-300 Polska

MISTRZ I UCZEŃ

WYSTAWA FOTOGRAFII ZBIGNIEWA PODSIADŁO I DOMINIKI DZIERŻYMIRSKIEJ-PODPŁOMYK

Czarno-biała fotografia jest bliska wielu osobom, które wśród jej zalet wymieniają ogromną siłę wyrazu, głębię i możliwość wydobycia licznych niuansów w prezentowanym obrazie. To właśnie wspólne zainteresowanie tą formą sztuki połączyło autorów wystawy „Mistrz i uczeń” Zbigniewa Podsiadło i Dominikę Dzierżymirską-Podpłomyk.

Wernisaż wystawy, który odbył się 29 kwietnia 2014 roku, rozpoczął się minutą ciszy dla uczczenia pamięci zmarłego Adama Nowaka, dyrektora Gorlickiego Centrum Kultury i Domu Polsko-Słowackiego im. Dušana Jurkoviča.

Według słów Dominiki Dzierżymirskiej-Podpłomyk „wystawa nawiązuje do odwiecznej relacji Mistrz-Uczeń, która zawsze jest relacją dynamiczną i wzajemnie się dopełniającą. Jej poszczególne etapy prowadzą od naśladownictwa aż do dialogu, a fascynacja i chęć uczenia się oraz tęsknota za odnalezieniem własnej drogi stanowią oś jej istnienia”.

Zbigniew Podsiadło – ur. w 1955 roku, mieszka i pracuje w Sosnowcu. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, obecnie prezes Okręgu Górskiego ZPAF. Wyróżniony Medalem 150-lecia Fotografii, Złotą Odznaką Polskiej Federacji Stowarzyszeń Fotograficznych, Odznaką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Brał udział w ponad dwustu wystawach międzynarodowych i krajowych, zdobył medale i nagrody między innymi na wystawach w Zagrzebiu, Singapurze, Rio de Janeiro, Budapeszcie, Moskwie, Madrycie, Pekinie, Berlinie i San Francisco. Wspiera i naucza młodych adeptów fotografii.

Dominika Dzierżymirska-Podpłomyk – ur. w 1975 roku, mieszka i pracuje w Krakowie. Psycholog, aktywnie fotografuje od kilku lat. W roku 2012 jej prace zostały nagrodzone i opublikowane przez amerykański prestiżowy dwumiesięcznik B&W Magazine. W roku 2013 I Nagroda podczas XIV Biennale Fotograficznego „Z dala od zgiełku. Beskidy w obiektywie”. Autorka indywidualnej wystawy „Światło”. W swoich działaniach fotograficznych preferuje fotografię czarno-białą.

29 kwietnia 2014 / 08:00
3 czerwca 2014 / 17:00