6 października 2017 12:00 — 10 października 2017 17:00
Dom Polsko-Słowacki im. Dušana Jurkoviča w Gorlicach

Gorlice, Małopolska 38-300 Polska

MUZYCZNA PODRÓŻ Z LEŚMIANEM

W piątkowe przedpołudnie w sali teatralnej Gorlickiego Centrum Kultury młodzież z gorlickich szkół miała okazję zobaczyć spektakl muzyczny „LEŚMIAN” w ramach XI Gorlickiej Jesieni Muzycznej.

Spektakl to dwie godziny wypełnione słowem tytułowego poety i muzyką młodych kompozytorów: Małgorzaty Promińskiej i Grzegorza Duszaka w reżyserii Małgorzaty Kaczmarskiej. Na naszej scenie podziwialiśmy niezwykle uzdolnionych aktorów młodego pokolenia Grzegorza Daukszewicza oraz Aleksandrę Radwan  w towarzystwie czwórki wokalistów z towarzyszeniem siedmioosobowego zespołu instrumentalnego.

Świat Leśmiana to tajemniczy ogród o poplątanych ścieżkach, oddychający zmysłowością i erotyzmem. Przepełniony jest bogactwem języka pełnego zagadek i objawień, w którym słowa dziwią się swoim sąsiedztwem i nakłaniają do muzycznych odkryć i poszukiwań.

Młodzież z zaciekawieniem wsłuchała się w ten poetycki pejzaż odczytany na nowo przez młodych artystów i opowiadany przez nich własną muzyką i wrażliwością. W jazzowe brzmienie wkradały się elementy muzyki ludowej z różnych stron świata, pulsujące różnorodnymi nastrojami, od liryzmu do skocznego, oszalałego radością tańca.

Ta muzyczna podróż przez poezję Leśmiana ukazuje lekkość z jaką autor pisał, a tematy które poruszał są ponadczasowe. Dziękujemy aktorom za tę niezwykłą podróż.

Autor zdjęć: Elwira Latasiewicz, GCK

6 października 2017 / 12:00