8 listopada 2011 08:00 — 30 listopada 2011 17:00

takim samym przeżyciem artystycznym

jak słuchanie muzyki.

Eva Grešáková

Kolekcja obrazów tej wystawy prezentuje dorobek artystyczny Evy Grešákovej. Korzenie twórczości artystki i zrozumienie jej rozwoju jak również ekspresji artystycznej zwracają uwagę na dawny Bardejov, na interesującą rodzinę Grešáków, która sztuce na Słowacji przyniosła wiele wybitnych postaci. Atmosfera zabytkowego Bardejova i artystyczne fluidy „warsztatu” dziadka Pavla Grešáka, wybitnego artysty rzeźbiarza pracującego w drewnie i kamieniu, już we wczesnym dzieciństwie pozwoliły odkryć talent plastyczny Evy Grešákovej. Natomiast sztuka muzyczna w domu rodzinnym była obecna w osobie ojca Jozefa Grešáka, najstarszego syna z siedmiorga dzieci Pavla Grešáka, niezwykłego kompozytora i pianisty. Studia w zakresie rzeźby, malarstwa i kompozycji figuralnej u profesorów Rudolfa Pribiša, Ladislava Čemickiego i Jána Želibskiego w Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie rozwinęły talent i pogłębiły warsztat techniczny artystki. W swojej twórczości sięga po niecodzienny materiał – aksamit. Farba olejna na takim podkładzie zyskuje szczególną luminescencję a pracy przydaje wyraźnej plastyczności.

Na bazie aksamitu artystka realizuje paletę kręgów tematycznych: panny młode (inspiracja folklorem), matka i dziecko, twórczość portretowa, martwe natury i bukiety, krajobrazy, kompozycje figuralne, okres Wielkich Moraw, która swą pełnię osiągnęła poprzez ponadczasowe przesłanie Jezusa Chrystusa i Madonny. Szczytowy okres w twórczości artystycznej Evy Grešákovej to tworzenie obrazów ołtarzowych. Oprócz techniki malarstwa olejnego wykorzystywała także rysunek ołówkiem, akwarelę, akryl czy rysunek lawowany. W 1990 roku Eva Grešáková stworzyła interesującą pod względem kompozycyjnym pracę „Droga Krzyżowa” – dar dla Jana Pawła II z okazji jego pierwszej wizyty na Słowacji. Wtedy to artystka wyznała: „Będę szczęśliwa kiedy życzliwe oczy Waszej Świątobliwości chociaż na chwilę spoczną na moim obrazie a Wasza Świątobliwość poczuje w sercu to, co wypełniało moją duszę, kiedy ten obraz malowałam…”

Śledząc twórczość artystyczną Evy Grešákovej w przeciągu ćwierćwiecza możemy powiedzieć, że myśl ta jest obecna w całej jej twórczości: dotykać swoimi pracami najgłębszych zakamarków duszy człowieka i gładzić ją zapraszając do szerzenia ponadczasowych wartości duchowych. Poprzez to pragnienie Evy Grešákovej powierzamy tę wystawę Wam, drodzy goście. Przyjmijcie te słowa i zachowajcie i pozwólcie się pogładzić przesłaniem zakorzenionym w wierze.

Silvia Fecsková

Magister sztuki w zakresie malarstwa Eva Grešáková urodziła się 28.10.1934 roku w Bratysławie w rodzinie wybitnego słowackiego kompozytora, pianisty i pedagoga Jozefa Grešáka. Jej dziadek Pavol Grešák był wybitnym bardejovskim rzeźbiarzem, który wykonał kilkadziesiąt ołtarzy i rzeźb dla kościołów Wschodniej Słowacji. Artystka studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie w pracowniach prof. Rudolfa Pribiša, prof. Jána Želibskiego i prof. Ladislava Čemickiego. Ze względu na normalizację w 1970 roku musiała porzucić funkcję pedagoga. Artystka wykorzystywała aksamit jako unikalny podkład do swoich obrazów olejnych. W tematyce jej twórczości dominują kompozycje figuralne i martwe natury. Jest autorką kilku obrazów ołtarzowych. W kwietniu1990 roku podarowała obraz „Droga Krzyżowa” Janowi Pawłowi II. Wystawiała w Bratysławie, Bardejovie, Koszycach oraz w innych miastach. Zmarła 29.04.2009 roku w Bratysławie.

8 listopada 2011 / 08:00
30 listopada 2011 / 17:00