8 września 2018 08:00 — 11 września 2018 17:00
Altana w parku Mac Garvey’a-Glinik
Gorlice, Małopolskie

NARODOWE CZYTANIE TEKSTÓW „ANTOLOGIA NIEPODLEGŁOŚCI” – RELACJA

Tegoroczna odsłona Narodowego Czytania miała rekordowy zasięg. Przedwiośnie Stefana Żeromskiego oraz teksty z Antologii Niepodległości czytano w 2800 miejscach – nie tylko w Polsce, lecz także w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Australii i Brazylii, a nawet w Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. Odbywająca się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości akcja zgromadziła na wspólnym czytaniu także wielu gorliczan.

Organizatorzy siódmej edycji Narodowego Czytania – które w tym roku wyjątkowo odbyło się w parku im. Williama MacGarveya w Gorlicach – zaprosili do wspólnego czytania włodarzy miasta, przedstawicieli różnych instytucji i organizacji oraz czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej. Utwory patriotyczne oraz fragmenty Przedwiośnia czytali m.in.: Rafał Kukla – Burmistrz Gorlic, Łukasz Bałajewicz – zastępca Burmistrza, Aleksander Augustyn – kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych, Jerzy Nalepka – wicestarosta gorlicki, Dorota Tokarz – zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Gorlicach, ks. Marek Urban – proboszcz parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gorlicach, radni Rady Miasta Gorlice i starostwa powiatowego, członkowie Stowarzyszenia Stowarzyszenie Historycznego Bitwa pod Gorlicami 1915 i Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Wrzesień 39 oraz młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Gorlicach, Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Kromera i Zespołu Szkół nr 1 im. Ignacego Łukasiewicza.

Gorlickiej akcji towarzyszyły również inne atrakcje, m.in. występ Chóru Kameralnego Belfersingers działającego pod patronatem Gorlickiego Centrum Kultury, młodzieży z I LO im. Marcina Kromera oraz wspólny śpiew pieśni patriotycznych. Muzyka była doskonałym dopełnieniem czytanych tekstów, pozwalając jednocześnie na głębszy przekaz i refleksję wypowiadanych słów. Dodatkowo dla najmłodszych przygotowano warsztaty, podczas których mogli samodzielnie wykonać papierowe kotyliony oraz makietę godła Polski.

Wszystkim uczestnikom gorlickiego Narodowego Czytania serdecznie dziękujemy za udział w wydarzeniu. Już dziś zapraszamy na przyszłoroczną edycję, która odbędzie się przy skwerze MBP w Gorlicach.

8 września 2018 / 08:00
11 września 2018 / 17:00