Rozpoczęcie:
Zakończenie:
11 września / 17:00

NARODOWE CZYTANIE TEKSTÓW „ANTOLOGIA NIEPODLEGŁOŚCI” – RELACJA

Tegoroczna odsłona Narodowego Czytania miała rekordowy zasięg. Przedwiośnie Stefana Żeromskiego oraz teksty z Antologii Niepodległości czytano w 2800 miejscach — nie tylko w Polsce, lecz także w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Australii i Brazylii, a nawet w Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. Odbywająca się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości akcja zgromadziła na wspólnym czytaniu także wielu gorliczan.

Organizatorzy siódmej edycji Narodowego Czytania — które w tym roku wyjątkowo odbyło się w parku im. Williama MacGarveya w Gorlicach — zaprosili do wspólnego czytania włodarzy miasta, przedstawicieli różnych instytucji i organizacji oraz czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej. Utwory patriotyczne oraz fragmenty Przedwiośnia czytali m.in.: Rafał Kukla — Burmistrz Gorlic, Łukasz Bałajewicz — zastępca Burmistrza, Aleksander Augustyn — kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych, Jerzy Nalepka — wicestarosta gorlicki, Dorota Tokarz — zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Gorlicach, ks. Marek Urban — proboszcz parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gorlicach, radni Rady Miasta Gorlice i starostwa powiatowego, członkowie Stowarzyszenia Stowarzyszenie Historycznego Bitwa pod Gorlicami 1915 i Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Wrzesień 39 oraz młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Gorlicach, Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Kromera i Zespołu Szkół nr 1 im. Ignacego Łukasiewicza.

Gorlickiej akcji towarzyszyły również inne atrakcje, m.in. występ Chóru Kameralnego Belfersingers działającego pod patronatem Gorlickiego Centrum Kultury, młodzieży z I LO im. Marcina Kromera oraz wspólny śpiew pieśni patriotycznych. Muzyka była doskonałym dopełnieniem czytanych tekstów, pozwalając jednocześnie na głębszy przekaz i refleksję wypowiadanych słów. Dodatkowo dla najmłodszych przygotowano warsztaty, podczas których mogli samodzielnie wykonać papierowe kotyliony oraz makietę godła Polski.

Wszystkim uczestnikom gorlickiego Narodowego Czytania serdecznie dziękujemy za udział w wydarzeniu. Już dziś zapraszamy na przyszłoroczną edycję, która odbędzie się przy skwerze MBP w Gorlicach.