27
Luty
16:00 — 18:00
Dom Polsko-Słowacki im. Dušana Jurkoviča w Gorlicach
Rynek 1

Gorlice, Małopolska 38-300 Polska
Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”

Polskie święto państwowe

Dnia 27 lutego br., z inicjatywy pani Barbary Bartuś – Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w Sali Teatralnej Gorlickiego Centrum Kultury odbyła się uroczystość z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Uroczystość połączono z Finałem II Gorlickiego Konkursu Pieśni Patriotycznej, którego głównym inicjatorem była pani poseł.

Spotkanie rozpoczęto polskim hymnem narodowym, zaśpiewano „Mazurek Dąbrowskiego”, następnie przywitano licznie przybyłych gości i przystąpiono do wręczenia nagród laureatom II Gorlickiego Konkursu Pieśni Patriotycznej. Odbył się również koncert laureatów konkursu, podczas którego publiczność miała okazję poznać zwycięzców w poszczególnych kategoriach. W dalszej części uroczystości odbyła się prelekcja dr Marcina Chorązkiego z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie na temat „Pogrobowcy Polskiego Państwa Podziemnego – żołnierze antykomunistycznego podziemia 1944-1963”. Spotkanie zakończył występ Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza, po którym zaproszono przybyłych gości na poczęstunek w Sali Kameralnej GCK.

Poniżej prezentujemy wyniki II Gorlickiego Konkursu Pieśni Patriotycznej.

W kategorii szkoły podstawowe soliści:

I miejsce jury przyznało ex aequo uczennicy klasy I Matyldzie Juruś ze Szkoły Podstawowej w Sędziszowej, która wykonała jako dowolny utwór „Polska”, a opiekunem była pani Grażyna Marszał oraz Gabrieli Ligęzie również ze Szkoły w Sędziszowej,  a opiekunem była pani Karolina Kachniarz.

II miejsce zajęła Małgorzata Bochniak z Korczyny, przygotowana przez panią Magdalenę Róż.

III miejsce również ex aequo zajęli Patrycja Liana z Zespołu Szkół w Kwiatonowicach – opiekun artystyczny pani Alicja Pyznar oraz Bartłomiej Nowak ze Szkoły Podstawowej w Sędziszowej, którego opiekunem była pani Wiesława Tarasek.

W kategorii zespół:

I miejsce przypadło zespołowi PRIMA z Zespołu Szkół w Dominikowicach: Francesca Aliberti, Sylwia Woźniak, Natalia Moćko, Karolina Jasińska, przygotowane przez panią Alinę Pabisz.

II miejsce uzyskali Patryk Kołodziej i Jarosław Skrzypek ze Szkoły Podstawowej im. Batalionów Chłopskich w Wilczyskach, przygotowani przez panią Ewę Gryzło.

III miejsce ex aequo to Karolina Kwarcińska, Magdalena Wąs, Aneta Myśliwiec, Natalia Piekarz ze Szkoły Podstawowej im. Mjr H. Dobrzańskiego „Hubala” w Jankowej wraz z opiekunem panią Ewą Łatka oraz Laura Gryboś, Magdalena Lisowicz, Aleksandra Mól, Marcin Mentel ze Szkoły Podstawowej im.Marii Konopnickiej w Wyskitnej – opiekun artystyczny pani Ewa Truchan.

Gimnazjum, w kategorii soliści:

I miejsce zajęła Ewelina Sokulska z Gimnazjum im. Bł. Jana Pawła II w Zespole Szkół w Szymbarku,  która w nagrodę pojedzie w czerwcu na dwudniową wycieczkę do Warszawy, a jej opiekunem był pan Grzegorz Fiega.

II miejsce przypadło Alicji Wachowicz z Zespołu Szkół w Zagórzanach przygotowana przez panią Alicję Pyznar.

III miejsce przypadło Edycie Świgut z Gimnazjum przy Zespole Szkół w Uściu Gorlickim  z opiekunem panią Anną Dyląg.

Komisja podkreślając szczególnie wysoki poziom uczestników tej kategorii przyznała też wyróżnienia dla Gabrieli Kuk z Gimnazjum im. Św. Jadwigi Królowej w Klęczanach – opiekun artystyczny pan Bogumił Łasak oraz uczennicy Publicznego Gimnazjum im. Ks. J. Patrzyka w Lipinkach Aleksandrze Biernackiej, przygotowanej przez panią Sabinę Bania.

W kategorii zespół:

I miejsce przyznano Zespołowi JUBILEMUS z Zespołu Szkół Nr 1 w Bieczu, którego opiekunem artystycznym jest Alicja Lignar.

II miejsce zajął Zespół „EL-SOL” z ZS w Dominikowicach, w składzie: Aleksandra Dziki, Karolina Dziki, Julia Syc – opiekun artystyczny pani Alina Pabisz.

III miejsce: Zespół Wokalny z Zespołu Szkół w Siedlcach, przygotowany przez pana Andrzeja Bogdała.

Szkoła ponadgimnazjalna, w kategorii soliści:

I miejsce ex aequo uzyskali Karolina Rogowska z Liceum Ogólnokształcącego im. S. Wyspiańskiego w Bieczu (akompaniament – Konrad Gryboś) – opiekun pani Ewa Knybel oraz Filip Brach z Zespołu Szkół Nr 1 im. I. Łukasiewicza w Gorlicach – opiekun pan Marek Gryboś.

III miejsce ex aequo to Justyna Wałęga z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Gorlicach przygotowana przez panią Annę Górską oraz uczennica LO w Bieczu Aleksandra Gazda przygotowana przez panią Ewę Knybel.

W kategorii zespół wyróżnienie otrzymał Zespół Muzyczny z ZSZ w Bobowej w składzie: Karolina Abram, Tomasz Babicz, Adrian Chmielowski, Dominik Hekłowski, Tomasz Rojek, Paweł Siedlarz, Konrad Szczepanek, Jakub Wojtanek – opiekun Piotr Ptaszkowski.

Organizatorzy:
Barbara Bartuś Poseł na Sejm RP
Gorlickie Centrum Kultury
Instytut Pamięci Narodowej
Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Gorlicach.

Relacja fotograficzna – autor zdjęć Janusz Fiega.

Szczegóły

Data:
27 lutego 2015
Czas:
16:00 - 18:00
Wydarzenie Kategoria:
Organizator:

Nadchodzące wydarzenia