Gorlickie Centrum Kultury

Gorlickie Centrum Kultury
Telefon:

ODYSEJA ŁEMKOWSKANABÓR DO PROJEKTU TEATRALNEGO

Gorlickie Centrum Kultury serdecznie zaprasza do udziału w bezpłatnych warsztatach teatralnych realizowanych w Gorlickim Centrum Kultury w terminie 2-9 czerwca 2019 roku.

Warsztaty skierowane są do osób w wieku 30-65 lat zamieszkujących powiat gorlicki. Zakończone będą one pokazem powarsztatowym, który odbędzie się 9 czerwca 2019 o godzinie 19:00 na scenie Gorlickiego Centrum Kultury. Podczas warsztatów wyłoniona zostanie grupa osób, które wezmą udział w spektaklu teatralnym pt. „Odyseja Łemkowska” w reżyserii Wojciecha Farugi, realizowanym na scenie GCK w lipcu i sierpniu 2019 roku. Zarówno warsztaty jak i spektakl poświęcony będzie tematyce kultury i historii Łemków, dlatego w szczególności zależy nam na udziale osób reprezentujących ludność łemkowską lub zainteresowanych powyższą tematyką. Oczywiście warsztat otwarty jest dla wszystkich osób chętnych wpisujących się w przedział wiekowy 30-65 lat.

Informacje i zapisy:
odysejalemkowska@gmail.com
Gorlickie Centrum Kultury:
Barbara Fugiel 516 536 761
Katarzyna Pawłowska 511 124 047

Szczegółowy harmonogram warsztatów:

2 czerwca 2019: 18:00-21:00 warsztat zapoznawczy+ spotkanie informacyjne

3 czerwca-8 czerwca: godz. 17:00-21:00 zajęcia warsztatowe

9 czerwca 2019: 15:00-20:00 próba oraz pokaz powarsztatowy

O warsztatach:

Warsztat prowadzony będzie zgodnie z ideą community theatre przez reżysera teatralnego Wojciecha Farugę oraz dwójkę asystentów- Jakuba Kruczka oraz Katarzynę Pawłowską. Community theatre to angielski model teatru społeczności lokalnej. Pod pojęciem community theatre rozumiane jest wydarzenie teatralne, które ma szczególne znaczenie dla społeczności, jest tworzone w oparciu o opowieści jej członków, mieszkańców. W brytyjskim modelu community theatre specjalista dramy oraz uczestnicy warsztatu są zaangażowani w tzw. „zbieranie historii”. Mogą to być konkretne ludzkie historie uczestników warsztatów albo ich najbliższych, ale także podania, mity, historie z przeszłości, mające szczególne znaczenie emocjonalne lub historyczne dla danej społeczności. Budowanie przedstawienia na bazie funkcjonujących historii — często realnych wydarzeń z przeszłości – ma na celu zintegrowanie, scalenie społeczności i wyartykułowanie ważnych wydarzeń, które je definiują, dając tym samym nowy wgląd w charakter wspólnej historii, która łączy, a nie dzieli.

Projekt „Odyseja łemkowska” realizowany jest w ramach programu Teatr i Taniec 2019 Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.