Gorlickie Centrum Kultury

Gorlickie Centrum Kultury
Telefon:

PANI DULSKA PRZED SĄDEM

W niedzielne popołudnie 15 lutego br. Gorliczanie po raz drugi mieli okazję obejrzeć na deskach sceny Gorlickiego Centrum Kultury spektakl Gabrieli Zapolskiej pt. „Pani Dulska przed Sądem” w reżyserii Teresy Klimek, w wykonaniu Zespołu Teatralnego Czterech Pokoleń „Otwarte Drzwi”.

Po rozsunięciu kurtyn widzowie przenieśli się do świata teatru. Spektakl przepełniony był komediowymi scenami z udziałem Teresy Liany, która wcieliła się w rolę Anieli Dulskiej. Jej postać była bardzo autentyczna, każdy ruch ciała dobrze przemyślany, każda złośliwość dobrze zagrana. Grażyna Klim w roli Marianny Zygmuś (widowiskowo przedstawiona postać ekstrawertycznej praczki o wyrazistej osobowości i mimice) oraz Tomasz Klimek jako Zbyszek Dulski (skupiony na sobie i swoich sprawach syn Anieli Dulskiej). Zachwyt widzów wzbudziła również Joanna Mazur, aktorka grająca rolę lokatorki Matyldy Sztrumpf, kobiety lekkich obyczajów mającej czarnoskóre dziecko. Całość ciekawie dopełniła reszta aktorów, nadając przedstawieniu indywidualny charakter i klimat.

Gromkie brawa na zakończenie spektaklu były podziękowaniem widowni za dobrą grę aktorską, ciekawie zagrane sceny. Spektakl w Sali Teatralnej dostarczył wiele pozytywnej energii i był urokliwym zwieńczeniem niedzielnego popołudnia. Obejrzało go ponad 200 osób (dzieci, młodzież i osoby dorosłe).

W sztuce zagrali:
Teresa Liana – Aniela Dulska
Edmund Klimek – Felicjan Dulski (mąż Anieli Dulskiej)
Paulina Drobnik – Mela Dulska (córka Anieli Dulskiej)
Gabriela Wałęga – Hesia Dulska (córka Anieli Dulskiej)
Tomasz Klimek – Zbyszek Dulski (syn Anieli Dulskiej)
Anna Grębla – Jadwiga Oderwanek (żona kolejarza)
Grażyna Klim – Marianna Zygmuś (praczka)
Joanna Mazur – Matylda Sztrumpf (lokatorka, kokota)
Piotr Chałupka – sędzia
Stanisława Zagata – kucharka
Jan Miarecki – woźny
Stanisław Pastuszak – Jakub Czarnoryjski (dozorca)
Andrzej Szufa – widz sądu

Grupa teatralna Otwarte DrzwiZespół Teatralny Czterech Pokoleń „Otwarte Drzwi” –  to grupa działająca przy Gorlickim Centrum Kultury, która powstała w 2012 roku, jej opiekunem i reżyserem spektakli jest pani Teresa Klimek. W 2013 roku grupa zadebiutowała na scenie teatralnej GCK wystawiając sztukę „Gęsi i gąski” Michała Bałuckiego. Grupę tworzą osoby w przedziale wiekowym 17-85 lat.

Relacja ze spektaklu w Gorlice.tv

Fot. Andrzej Woźniak