Dom Polsko-Słowacki im. Dušana Jurkoviča w Gorlicach

Gorlice, Małopolska 38-300 Polska

POCIĄG DO TEATRU. STACJA: BOLLYWOOD – RELACJA

Podczas trzeciej edycji Pociągu do Teatru zabraliśmy Państwa w niezwykłą podróż do świata Bollywood. Oprawa wydarzenia podkreślała różnorodność i barwność świata teatru. Na scenie Gorlickiego Centrum Kultury zaprezentowały się teatry z Gorlic, Nowej Soli, Sanoka i Lublina. Widzowie mieli okazję obejrzeć aż sześć spektakli, a teatralny wieczór trwał niemal do północy.

Podróż w świat teatru rozpoczęła się o 16:16 spektaklem „Niepojęty przypadek” (reż. Dominika Jodłowska-Kubala) w wykonaniu Grupy Teatralnej z Młodzieżowego Domu Kultury w Gorlicach. Drugim punktem programu był występ Grupy Teatralnej „Radość Tworzenia” z Gorlickiego Centrum Kultury z premierową sztuką „Dom bez okien” (reż. Halina Wąsowska Schirmer, Tomasz Tajak), niezwykle poruszającą przez swoją autentyczność wyrazu na scenie i tematykę zaczerpniętą z osobistych doświadczeń aktorów.

W przerwach przygotowano szereg atrakcji a były to między innymi: malowanie dłoni w dekoracyjne ornamenty, pokaz tańca Bollywood, a także premierowy pokaz filmu krótkometrażowego „Czarny welon” autorstwa Grupy Filmowej „Ćmy” działającej w Gorlickim Centrum Kultury.

„Powiedz tak” to trzeci punkt w programie Pociągu do Teatru, a zaprezentowała go Grupa Teatralna „Promień” GCK (reż. Barbara Fugiel). Po dynamicznym spektaklu zaprezentowanym przez młodzież, przyszedł czas na przeniesienie widowni na deski sceny, gdzie  w bardziej kameralnych warunkach widzowie obejrzeli wystąpienie Teatru BWA z Sanoka ze sztuką „Trzy” w reżyserii Sławomira Woźniaka. Mimo późnej pory nie brakło zainteresowanych dwoma ostatnimi spektaklami. Kolejny na scenie pojawił się opowiadacz-śpiewacz oraz dwóch muzyków, którzy reprezentowali Teatr NN z Lublina. „Siedem opowieści nie tylko dla dzieci” w reżyserii Witolda Dąbrowskiego wprawiły widzów w nastrój przeplatany wzruszeniem, nostalgią, zadumą i radością.

Ostatni ze spektakli badał granice teatru oraz granice odbiorców. Znany z poprzedniej edycji Pociągu do Teatru Terminus a Quo zaprezentował „Zabawę w czekanie na zabawę”, sztukę zaskakującą i pełną szokujących niemal zachowań.

Tegoroczna podróż poprzez różnorodny, zmienny i nieograniczony świat teatru dobiegła końca, jednak już teraz zapraszamy na kolejną edycję Pociągu do Teatru, którym świętujemy Międzynarodowy Dzień Teatru w Gorlickim Centrum Kultury.

Serdecznie dziękujemy patronom medialnym za pomoc w promocji wydarzenia:

Portal informacyjny Halo Gorlice

Telewizja internetowa Gorlice TV