3 marca 2015 08:00 — 26 marca 2015 17:00

Gorlice, Małopolskie 38-300 Polska

POCZET KRÓLÓW POLSKI. Wersja obrazkowa

Wystawa ilustracji Bartłomieja Belniaka

Jeżeli przerażają cię opasłe książki historyczne, wybierz się na wystawę Bartłomieja Belniaka zatytułowaną „Poczet królów Polski”, aby w lekkiej formie rysunku komiksowego przypomnieć sobie poważne wydarzenia z przeszłości kraju. Aż 4 lata pracy kosztowało autora stworzenie 42 plansz przedstawiających postaci polskich władców oraz historię naszego państwa w pigułce. Na wernisaż, odbywający się 3 marca 2015 r. przybyło liczne grono wielbicieli humoru znanego gorlickiego rysownika. Oczekiwania gości i tym razem nie zostały zawiedzione, ponieważ wernisaż niespodziewanie zakończyła żartobliwa koronacja autora ilustracji. Maleńka Emilka z uśmiechem podbiegła do bohatera wieczoru, by założyć mu złotą koronę w dowód uznania dla iście królewskiego talentu i kreatywności.

Na tę niezwykłą wystawę w Domu Polsko-Słowackim zapraszamy do 26 marca br.

Realizacja pomysłu POCZTU WŁADCÓW POLSKI w wydaniu komiksowym rozpoczęła się pilotażową planszą z Mieszkiem I jesienią 2010 roku. Trochę jeszcze uczyliśmy się formuły serii plansz i dopracowywaliśmy szczegóły. W porozumieniu z Wydawnictwem „Sukurs” przyjęliśmy pewne stałe elementy cyklu, czyli główną postać przedstawianego władcy „otoczonego” obrazkami z opisami ważnych – chwalebnych lub godnych potępienia – wydarzeń z czasów jego panowania.

Zamysłem naszym było stworzenie plansz o historii władców naszej Ojczyzny, przystępnych dla młodego czytelnika, stwarzających szansę poznania wydarzeń z przeszłości Polski w lekkiej formule opowieści komiksowej.

Przez okres 4 lat realizacji powstało łącznie 42 plansze, które zakończyła historia panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego. Ukazywały się co miesiąc drukiem na łamach periodyków Wydawnictwa „Sukurs” („Biblioteka w szkole”, „Wszystko dla szkoły”).

Praca nad historią naszego kraju była prawdziwą przyjemnością i poza „regulaminowym” oddawaniem gotowych plansz, umożliwiła mnie osobiście przypomnienie i poznanie nowych faktów z przeszłości Polski.

Serdecznie dziękuję za współpracę i skuteczne zakończenie cyklu zespołowi Wydawnictwa „Sukurs”, w szczególności Katarzynie Świderskiej i Juliuszowi Wasilewskiemu.

Bartłomiej Belniak

3 marca 2015 / 08:00