Lipovce (Słowacja)

6 lutego 2016 / 17:00
Zakończenie:
10 lutego 2016 / 00:00

Pogórzanie na „Fašiangach”w Lipovcach (Słowacja)

W ostatnią sobotę karnawału (6 lutego br.) Regionalny Zespół Taneczny „Pogórzanie” z Gorlickiego Centrum Kultury przebywał na Słowacji w gminie Lipovce gdzie gościł na zaproszenie wójta Petra Miženki.  Okazją do zaproszenia zespołu były corocznie obchodzone „Fašiangy” – ostatki. Czas ten wiąże się ze szczególnie intensywnymi zabawami poprzedzającymi Wielki Post, którym towarzyszy wiele interesujących lokalnych zwyczajów i obrzędów. Głównymi punktami ostatków w Lipovcach były występy zespołów folklorystycznych, poczęstunek i wspólna zabawa. Na scenie miejscowego  Domu Kultury   gdzie odbywała się impreza wystąpiły  lokalne grupy śpiewacze, Zespół Folklorystyczny Sarisan z Preszowa oraz Zespół „Pogórzanie”, który zachwycił licznie zgromadzoną publiczność swoim pięknym i ciekawym występem. Po artystycznych prezentacjach wszyscy uczestnicy wydarzenia mieli okazję zakosztować tradycyjnych regionalnych potraw a następnie uczestniczyć we wspólnej zabawie.