Gorlickie Centrum Kultury

Termin:
9 stycznia
Godzina:

POGÓRZANIE „ZASŁUŻENI DLA KULTURY POLSKIEJ”

9 stycznia br. w Gorlickim Centrum Kultury miało miejsce Spotkanie Noworoczne organizowane corocznie przez Burmistrza Miasta Gorlice oraz Starostę Powiatu Gorlickiego.

Uroczystą galę rozpoczął koncert w wykonaniu uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach, a następnie na scenie prezentowali się: Regionalny Zespół Taneczny „Pogórzanie” oraz Łukasz Dyczko zwycięzca 18. Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków w 2016 roku, któremu na akordeonie akompaniował Przemysław Chałupka.

Do tradycji spotkań należy nagradzanie ludzi zasłużonych w dziedzinie kultury. Najwyższe wyróżnienie przyznawane przez burmistrza Gorlic za zasługi na rzecz promowania miasta oraz wspomaganie i lobbowanie na rzecz lokalnych inicjatyw i przedsięwzięć – statuetkę DERSŁAWA otrzymał Łukasz Dyczko za wybitny talent oraz wspieranie promocji Gorlic i Ziemi Gorlickiej. Ponadto Burmistrza Miasta Gorlice Rafał Kukla wraz z Przewodniczącym Rady Miasta Gorlice Krzysztofem Wrońskim wręczyli nagrody w dziedzinie kultury oraz wyróżnienia za organizację i wspieranie wydarzeń kulturalnych.

W trakcie uroczystości w imieniu Piotra Glińskiego – Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej Wojewoda Małopolski Józef Pilch wręczył odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Regionalnemu Zespołowi Tanecznemu „Pogórzanie” oraz Halinie Czeluśniak kierownikowi zespołu.

Odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej” ustanowiona została w 1969 roku i jest przyznawana osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury.

Gratulując „Pogórzanom” odznaki Wojewoda podkreślił że: „Funkcjonowanie w Małopolsce lokalnego zespołu tanecznego i kapeli, które mają tak długą tradycję i które nawiązują do tradycyjnego folkloru Pogórza, jest bez wątpienia powodem do dumy nie tylko dla zespołu, ale także dla miłośników działalności artystycznej „Pogórzan”, a odznaka honorowa Zasłużony dla Kultury Polskiej jest wspaniałym wyróżnieniem i pięknym ukoronowaniem pracy artystycznej”

Na zakończenie gali Starosta Powiatu Gorlickiego Karol Górski i Przewodniczący Rady Powiatu Marek Bugno wznieśli toast noworoczny.

Fotorelacja – autor zdjęć: Marcin Gugulski, Urząd Miejski Gorlice