7 grudnia 2012 08:00 — 2 stycznia 2013 17:00

Gorlice, Małopolskie 38-300 Polska

REBIS – W POSZUKIWANIU KAMIENIA FILOZOFICZNEGO

WYSTAWA FOTOGRAFII AKADEMII ATHANOR

W dniach 22-25 września 2011 r. w Beskidzie Niskim, w miejscowości Wysowa-Zdrój odbył się zorganizowany przez Akademię Athanor plener fotograficzny, którego uczestnicy mieli okazję zapoznać się z kulturą i historią Łemków oraz spotkać się z najwybitniejszym współczesnym poetą łemkowskim Petrem Murianką. Poruszenie problematyki związanej z mniejszościami narodowymi i etnicznymi w naszym kraju zaowocowało wspólnym wnioskiem – nikomu z nas nie wolno zapominać o swojej narodowej tożsamości, albowiem dopiero uznanie i przyjęcie odrębności poszczególnych grup etniczno-kulturowych tworzy prawdziwy, złożony obraz i przede wszystkim świadomość danego społeczeństwa. To one włączając się bezpośrednio w dzieje danego państwa, pomagają kształtować jego własną historię i kulturę.

Serdecznie zapraszamy na poplenerową wystawę do Domu Polsko-Słowackiego im. Dušana Jurkoviča w Gorlicach, która czynna będzie do 2 stycznia 2013 roku.

Dominika Dzierżymirska-Podpłomyk

Akademia Athanor

www.athanor.pl

Wystawa jest efektem niecodziennego pleneru fotograficznego, a właściwie ekspedycji antropologiczno-fotograficznej zorganizowanej przez Akademię Athanor, odbywającej się jesienią 2011 roku w Beskidzie Niskim. Pod hasłem „Rebis – w poszukiwaniu kamienia filozoficznego” ponad pięćdziesięciu uczestników z różnych regionów Polski pod kierunkiem Zbigniewa Podsiadło miało okazję poznania długo skrywanej, niszczonej i tłumionej kultury łemkowskiej, która, o czym wciąż zdajemy się nie pamiętać, jest bardzo mocno wpisana w historię naszego kraju. Codzienne pełne refleksji wizyty na cerkiewnym szlaku, poszukiwanie i wspólne odkrywanie najbardziej zapomnianych miejsc, a także interesujące wykłady i rozmowy ze znakomitymi kulturoznawcami, antropologami kultury, architektami, fotografami oraz twórcami ściśle związanymi z łemkowską ziemią, wypełniły całkowicie cztery bardzo intensywne wrześniowe dni. Przedstawione prace to efekt starań Akademii Athanor oraz grupy ludzi, którzy wykorzystując swoją fotograficzną pasję, właśnie za pomocą obrazu zechcieli opowiedzieć innym o tym, co poczuli, zobaczyli i odkryli, goszcząc w Kraju Łemków.

7 grudnia 2012 / 08:00
2 stycznia 2013 / 17:00