28 października 2014 08:00 — 26 listopada 2014 17:00
Dom Polsko Słowacki

Gorlice, Małopolska 38-300 Polska

MEKSYK, GWATEMALA

REPORTAŻ FOTOGRAFICZNY HENRYKA PLATY Z CYKLU „PODRÓŻE Z APARATEM”

Każdy, kto choć na chwilę chciałby zapomnieć o jesiennym chłodzie i porannych przymrozkach, na pewno z zainteresowaniem obejrzy reportaż Henryka Platy z podróży po krajach, gdzie temperatura jest bardzo wysoka przez cały rok – Meksyku i Gwatemali.

Zaprezentowane w Domu Polsko-Słowackim fotografie przyciągają wzrok swoją różnorodnością. Zastanowią nas tajemnicze, ukryte w dżungli budowle Majów i Azteków, wręcz z zazdrością obejrzymy wspaniałą plażę w Cancún u wybrzeży Morza Karaibskiego, zaskoczy nas handel kwiatami na schodach kościoła, po których właśnie wnoszona jest trumna ze zmarłym, a refleksje na temat przepisów sanitarnych niewątpliwie wzbudzą stoiska mięsne na miejscowych targach. Bystre oko zauważy natomiast charakterystyczną żółto-niebieską smycz do kluczy promującą miasto Gorlice, która również znalazła się na jednym ze zdjęć.

Na wernisażu w dniu 28 października 2014 r. autor wystawy przedstawił swoje spostrzeżenia jako turysty na temat obu państw oraz zapewnił sporo emocji podczas losowania wśród gości ciekawych nagród związanych z jego podróżą.

Na wystawę, której niewątpliwym walorem jest przedstawienie obrazków z życia codziennego społeczności Meksyku i Gwatemali, zapraszamy do 26 listopada br.

Henryk Plato – z zamiłowania podróżnik i fotograf, autor reportaży fotograficznych „Kuba bliżej”, „Egipt, Jordania, Izrael”, „Chiny. Państwo Środka”, „Tajlandia – Kambodża, Peru – Boliwia” oraz „Indonezja”. Tym razem podróżował po Meksyku i Gwatemali. Zwiedził takie miasta jak: Meksyk, Gwatemala, Antigua, Villahermosa, San Cristóbal de las Casas, Campeche i Mérida. Podziwiał monumentalne ruiny miast Tikal i Teotihuacán, gdzie wspiął się na Piramidę Słońca i Piramidę Księżyca. Był w najważniejszym sanktuarium Meksyku – Bazylice Matki Bożej z Guadalupe. Pływał także łodzią po jeziorze Atitlán i robił zakupy na barwnych indiańskich targach.

28 października 2014 / 08:00
26 listopada 2014 / 17:00