Dom Polsko-Słowacki im. Dušana Jurkoviča w Gorlicach

Gorlice, Małopolska 38-300 Polska
zł10

ROSYJSKA DUSZA

Serdecznie zapraszamy na koncert akordeonowy zatytułowany „Rosyjska dusza”, który odbędzie się 21 maja br. o godz. 18.00 w sali teatralnej Gorlickiego Centrum Kultury. Podczas koncertu wystąpią wybitni muzycy Jurij Szyszkin i Harmonium Duo.

W programie usłyszymy utwory: A. Bordina, M. Rimskiego-Korsakowa, M. Mursorgskiego,  S. Rachmaninowa, D.Szostakowicza.

Jurij Szyszkin jest jednym z najwybitniejszych bajanistów na świecie wykonującym muzykę klasyczną na tym instrumencie. Niezwykle aktywny, wykonuje rocznie ponad sto koncertów na wszystkich kontynentach świata. Jego recitale to synteza pasji, technicznej perfekcji, emocjonalnego magnetyzmu i szczerości. Swoje pełne głębokiego wymiaru interpretacje przygotowuje nadzwyczaj starannie, penetrując zarówno sedno przekazu muzycznego jak i cały kontekst historyczno-kulturowy wykonywanych utworów. Ukończył Akademię Muzyczną, a rok później podyplomowe studia w Akademii Muzycznej im. Gniezinych w Moskwie. W czasie swojej edukacji artystycznej zdobył 7 pierwszych nagród na najważniejszych konkursach akordeonowych, m.in.: w Moskwie (1980), Sankt Petersburgu (1985), Klingenthal (Niemcy, 1988), Kansas City (USA, 1990) i Castelfidardo (Włochy, 1991). W 1992 roku Prezydent Federacji Rosyjskiej przyznał mu tytuł „Honorowego Artysty Rosji”. Jest także cenionym pedagogiem na wielu międzynarodowych kursach muzycznych. Regularnie koncertuje w Holandii, Belgii, Niemczech, Finlandii, we Włoszech, USA, Kanadzie, Chinach i Ameryce Południowej oraz na terenie całej Rosji, prezentując najnowsze kompozycje pisane dla niego przez wybitnych współczesnych kompozytorów: A. Kusjakowa, I. Kandoszkina, O. Gorczakova, L. Berio, a także genialne transkrypcje dzieł J. S. Bacha, C. Francka, J. Brahmsa, S. Prokofiewa, M. Musorgskiego, M. Moszkowskiego, J. Sibeliusa, A. Schnittke, W. Podgornego, zyskując entuzjastyczne recenzje krytyki.

jurij szyszkin

Harmonium Duo czyli duet Hubert Giziewski & Iwo Jedynecki ukończyli Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie. Należą do czołówki najwybitniejszych polskich muzyków swojego pokolenia. W czasie wieloletniej edukacji artystycznej zdobyli szereg najwyższych nagród i wyróżnień na wielu prestiżowych festiwalach i konkursach muzycznych w kraju i za granicą. Do najważniejszych należą laury festiwali: w Mławie, Chełmie, Stalowej Woli, Castelfidardo (Włochy), Ibla-Ragusa (Włochy). Wielokrotnie otrzymywali stypendia naukowe Prezesa Rady Ministrów oraz Lions Club International Warszawa – Nike. Jako soliści i kameraliści występowali w najbardziej prestiżowych salach koncertowych i centrach artystycznych w Polsce, takich jak: Filharmonia Narodowa, Studio Koncertowe PR im. W. Lutosławskiego, a także za granicą, m.in.: Suntory Hall (Japonia), Carnegie Hall (Nowy Jork, USA), Teatro dal Verme (Mediolan). Koncertowali także w Austrii, Arabii Saudyjskiej, Bułgarii, Chinach, Korei Południowej, Maroko, Niemczech, USA, we Włoszech oraz na Litwie. Ich recitale spotykają się z niezwykle entuzjastycznym przyjęciem publiczności, ze względu na bardzo wysokie walory artystyczne, bogaty, różnorodny repertuar oraz znakomite wykonanie. Obaj koncertują na najwyższej klasy włoskich instrumentach. W czasie ostatnich piętnastu lat duet zrealizował wiele programów artystycznych, koncentrując się wokół dzieł fortepianowych, kameralnych i orkiestrowych XIX i XX wieku.

Strona zespołu: www.giziewski.wixsite.com

harmonium duo