3 lutego 2015 08:00 — 26 lutego 2015 17:00

Gorlice, Małopolskie 38-300 Polska

SAVE ME

WYSTAWA MALARSTWA KAMILA JURAŠKA

Czy możesz zobaczyć obraz tak, jak widzi go artysta Kamil Jurašek?

Uważaj, gdy gaśnie światło, wtedy dzieje się coś niezwykłego – pojawia się drugi, zupełnie inny widok. Każda praca składa się zasadniczo z dwóch obrazów. Jeden jest namalowany w tonacji jasnych kolorów a drugi farbą fosforową, której nie widać przy zwykłym świetle. Kamil w swojej pracy zawsze starał się eksperymentować. Kiedy w sklepie natknął się na kolor luminoforu, zainspirowało go to, aby spróbować czegoś oryginalnego, więc stworzył dwa obrazy w jednym. Maluje tak już dziewięć lat. Nigdy nie spotkał nikogo, kto działa w podobny sposób. Nie jest to łatwe malowanie. Aby uzyskać efekt luminescencji musi wyłączyć światło, żeby zobaczyć, jak wygląda obraz w ciemności. Większe obrazy maluje nawet 2,5 miesiąca. Jego prace można zobaczyć do dnia 26 lutego 2015 r. Na wernisażu Kamilowi towarzyszyła narzeczona Zita z Nyíregyházi. Więcej o artyście: www.fantasyfactory.wbl.sk

Kamil Jurašek – ur. w 1977 roku w Preszowie na Słowacji. Jest absolwentem liceum plastycznego w Koszycach i Akademii Sztuk Pięknych w Bańskiej Bystrzycy. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych i projektach w kraju i za granicą (Czechy, Węgry, Polska, Ukraina, Austria, Hiszpania, Bułgaria, Norwegia, Szwecja, Chiny). W latach 1992-2004 współpracował ze studiami graficznymi, agencjami reklamowymi i wydawnictwami. W roku 2005 założył agencję reklamową Fantasy Factory, która od roku 2010 działa jako pracownia kreatywna. W latach 2006-08 wykładał rysunek i malarstwo w Katedrze Edukacji Artystycznej i Sztuki na Wydziale Humanistyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Preszowskiego. Obecnie wykonuje wolny zawód artysty plastyka oraz uczy w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Preszowie. Jest członkiem Związku Słowackich Artystów Plastyków i preszowskich stowarzyszeń artystycznych Per Spectrum i Atrium.

W swojej twórczości wykorzystuje luminescencję farb fosforowych tworząc obrazy światła. Dzięki specjalnej technice jego płótna, po wcześniejszym naświetleniu, w ciemności zmieniają się w zupełnie inne prace, dając autorowi nowe możliwości przekazania własnego zamysłu twórczego.

Wystawa czynna od 03.02.2015 r. do 26.02.2015 r.

3 lutego 2015 / 08:00
26 lutego 2015 / 17:00