Dom Polsko-Słowacki im. Dušana Jurkoviča w Gorlicach

zł30

SZLEMIEL

Spektakl teatralny

Dnia 14 czerwca br. byliśmy uczestnikami niecodziennego wydarzenia kulturalnego. Do Gorlickiego Centrum Kultury zawitał nagrodzony „Offeuszem” (jako najlepszy Teatr nurtu OFF) podczas Międzynarodowego Festiwalu Malta 2003 w Poznaniu teatr alternatywny (znany jako: awangardowy, eksperymentalny, niezależny, offowy). Teatr CST z Cieszyna, bo o nim mowa, jest wizytówką swojego miasta, działa w strukturach Stowarzyszenia na Rzecz Odnowy i Współistnienia Kultur „Sałasz”.

Przed gorlicką publicznością teatr wystawił spektakl zatytułowany „Szlemiel” (na podstawie opowiadania „Jak Szlemiel wędrował do Warszawy” Isaaca Bashevisa Singera – pisarza żydowskiego pochodzenia w reżyserii Bogdana Słupczyńskiego). Sztuka opowiada o niespełnionym marzeniu człowieka, uchodzącego w rodzinie i w społeczeństwie za życiowego pechowca, wręcz nieudacznika, oraz o własnym przekonaniu i sile sugestii tak wielkiej, że nic nie jest w stanie jej przemóc. Akcja rozgrywa się w miejscowości Chełm, którą zamieszkują wszyscy bohaterowie.

Ciekawa fabuła, narracja prowadzona przez kilku aktorów oraz dynamiczny rozwój i zwrot akcji utrzymywały widza w ciągłym zaciekawieniu.  Stylizowane stroje i rekwizyty, bogata mimika aktorska, a wszystko w oprawie klezmerskiej muzyki przyczyniły się do zabawnego ukazania karykatury żydowskich stereotypów kulturowych. Dynamicznie zmieniająca się siła głosu przechodząca od radosnego, szaleńczego krzyku do szeptu, rozbawienie przechodzące w powagę, pełne temperamentu zachowanie przechodzące w nagłe zatrzymanie akcji wywoływały różnorodne, często skrajne emocje, które widoczne były na twarzach odbiorców sztuki. Teksty pełne refleksji oraz  zmieniające się oświetlenie sceniczne nadały indywidualny charakter temu widowisku.

Po przedstawieniu osoby zainteresowane, w tym młodzież biorca udział w zajęciach teatralnych prowadzonych w GCK, wzięły udział w spotkaniu z aktorami.

Relacja z wydarzenia zamieszczona na portalu www.halogorlice.pl

Fotorelacja zamieszczona na portalu www.halogorlice.pl

Zdjęcia za spektaklu – fot. Rafał Soliński

Data: