Dom Polsko-Słowacki im. Dušana Jurkoviča w Gorlicach

zł20

„TAJBEŁE I JEJ DEMON”

Przedstawienie Teatru NN

W dniu 10 marca br. w Gorlickim Centrum Kultury przed gorlicką publicznością dwukrotnie wystąpił Teatr NN z Lublina, który zaprezentował adaptację opowiadania pt. „Tajbełe i jej demon” Isaaca Bashevisa Singera (pisarza żydowskiego tworzącego głównie w języku jidysz, dziennikarza, Laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1978) z tłumaczeniem Moniki Adamczyk-Garbowskiej w reżyserii Tomasza Pietrasiewicza. W spektaklu wystąpili: Witold Dąbrowski (opowiadanie) i Jarosław Adamów (klarnet).

Akcja opowiadania dzieje się w małym, podlubelskim miasteczku gdzie mieszka 33-letnia Tajbełe. Porzucona przez męża, bez potomstwa niewiele oczekuje od życia. Niespodziewanie w jej życiu pojawia się demon/ biedny pomocnik mełameda, wdowiec i rozpustnik, który przychodzi do niej pod osłoną nocy. Z czasem powierzchowna relacja przeradza się w głębokie uczucie nadając obojgu na nowo sens życia…

Na uwagę zasługuje fakt, że ten kameralny spektakl zagrany został bez scenografii i bez użycia rekwizytów. Historia została opowiedziana ciekawie przez jednego aktora (posiadającego bogaty warsztat aktorski) wspomaganego muzyką graną na żywo.

Na podstawie opowiadania „Tajbełe i jej demon” ze zbioru „Krótki piątek i inne opowiadania” autorstwa Isaaka Bashevisa Singera copyright C 1964 Isaac Bashevis Singer.
Wystawiane według uzgodnień z Agencją Literacką Susan Schulman sp. z o.o. , New York, New York. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Fotorelacja zamieszczona na portalu Halogorlice.info

Autor zdjęć – Tomasz Stasiowski