1 kwietnia 2017 08:00 — 5 kwietnia 2017 17:00
Dom Polsko-Słowacki im. Dušana Jurkoviča w Gorlicach

Gorlice, Małopolska 38-300 Polska

„TRESOWANY MĘŻCZYZNA” – RELACJA

Tuż przed 19.00 w piątek 31 marca 2017 roku w Gorlickim Centrum Kultury zaczęło się robić tłoczno. Wszyscy zmierzali w jednym kierunku, na salę teatralną, gdzie miał rozpocząć się „Tresowany mężczyzna”. Jest to szuka Johna von Düffela powstała na podstawie bestsellerowej powieści Esther Vilar. Spektakl opowiada o relacji płci oraz zamęcie pomiędzy nimi. „Kobieta ma wybór” mówi autorka i to przesądza o jej wyższości nad mężczyznami. Może wybrać typ mężczyzny odpowiedni dla siebie lub zostać pasożytem u boku bogatego mężczyzny. Występ aktorów dawał sporo do myślenia. Czy udomowiony mężczyzna, którego kobieta zarabia więcej może być szczęśliwy w związku? Czy poddawany jest tresurze? Czy mężczyzna może się sprawdzać w roli kury domowej? Czy rola kobiety i mężczyzny zawsze jest z góry przesądzona? Główni bohaterowie sztuki pracują w tej samej firmie, mąż Heleny skrycie marzy o awansie, który otrzymuje żona. Gdy do akcji włączają się ich matki, komedia wspina się na wyżyny humoru. Spektakl był pełen błyskotliwych żartów i zabawnych dialogów, co znalazło odzwierciedlenie w reakcji publiczności, której uśmiech nie schodził z twarzy. Widzowie byli bardzo zaangażowani i skupieni na oglądaniu, wyraźnie widoczne było ich duże zainteresowanie sztuką. Wieczór możemy zaliczyć do bardzo udanych.

Tekst: Anna Wójcik

Zdjęcia: Adam Szczepański, Rajmund Litwa