Rozpoczęcie:

WYSTAWA MALARSTWA BOGDANA GORCZYCY

Dyrektor Gorlickiego Centrum Kultury – Janusz Zięba

Kierownik Domu Polsko-Słowackiego im. Dušana Jurkoviča – Krzysztof Szadkowski

serdecznie zapraszają na wystawę malarstwa

Bogdan Gorczyca

„Ucieczka z raju”

Wernisaż dnia 24 kwietnia 2018 r. (wtorek), godz. 17.00

Wystawa czynna w dniach: 24.04 – 24.05.2018 r.

Dom Polsko-Słowacki im. Dušana Jurkoviča w Gorlicach, Rynek 1

Bogdan Gorczyca – artysta wszechstronny, tworzący obrazy, rzeźby, murale oraz zajmujący się fotografią, ceramiką, grafiką a także instalacjami przestrzennymi, zwłaszcza w obszarze sztuki ziemi. Jest autorem setek prac, głównie obrazów olejnych, oferujących współczesne spojrzenie na stan ludzkości poprzez absorbującą emocjonalność pigmentu i gestu malarskiego. Włoski krytyk sztuki Daniel Buso nazwał go „urodzonym ekspresjonistą”, a jego malarską drogę do osiągnięcia pełnej gamy emocjonalnych wrażeń określił terminem „radiografii ludzkiego umysłu”. Autor jest zaliczany do nurtu ekspresjonizmu duchowego i abstrakcjonizmu.

Prezentowana wystawa oparta jest na blisko trzydziestoletnim doświadczeniu autora, nakreślona wnikliwą obserwacją społecznych procesów w kontekście stosunków międzyludzkich i wzajemnych relacji. Cykl prac oparty jest na krytycznej analizie psychicznych zależności oraz sposobu oddziaływania wewnętrznego, jak również zewnętrznych form nacisku na jednostkę ludzką. Niesie przesłanie o prawdzie i wolności.